Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Mart 2014, Cuma 15:26

Yurtdışı tedavi süresinde yeni dönem başlıyor

Tedavileri Türkiye’de yapılamayan hastaların, yurtdışında gönderilmeleri halinde tedavilerini aksatmamaları amacıyla iki yıllık süre sınırlaması kaldırılıyor. İki yıllık süreden sonra da hasta ve refakatçisinin yol ve gündelik giderleri karşılanacak.

Genel Sağlık Sigortası Uygulamaları Yönetmeliği’nde değişikliğe gidiliyor. Mevcut uygulamada, tedavileri Türkiye’de yapılamayan hastaların tedavi amacıyla yurtdışına gönderildiklerinde, tedavi süreleri altışar aylık dönemler halinde uzatılarak en çok iki yıla kadar tedavi olmaları sağlanıyordu. Diğer bir ifadeyle bu kişiler için yurt dışı tedavi süresi, iki yıl ile sınırlandırılmıştı. Bu süre hastanın yurt dışında görmüş olduğu ayaktan ve yatarak tedavi görülen günlerin toplamından oluşmaktaydı.

Belirlenmiş olan yurtdışı tedavi süresine organ bekleme süresinde geçen Günler dahil olmayıp ayrıca bekleme süreleri de belirlenmişti.

Uygulamada, bazı organ nakilli hastaların tedavileri ya da kontrolleri esnasında oluşan komplikasyonlar nedeniyle bu sürenin yetersiz kaldığı ve tedavinin yurtdışında sürdürülmesinde zaruret oluştuğu tespit edildi.

Yönetmelikle yapılmak istenen değişiklikle hasta mağduriyetleri yaşanmaması için söz konusu iki yıllık süre sınırı kaldırılarak SGK tarafından onay verilmek kaydıyla tedavi süresinin altışar aylık dönemleri aşmamak kaydıyla süre sınırı olmadan uzatılabilmesinin önünü açıyor.

Söz konusu yönetmelik değişikliği yürürlüğe girdiğinde halen iki yıllık süreyi doldurup, tedavisi devam eden hastaların tedavilerinin tamamlanması sağlanmış olacak. Ayrıca iki yıllık süreden sonra da hasta ve refakatçisinin yol ve gündelik giderleri de karşılanmış olacak.

Genel Sağlık Sigortası Uygulamaları Yönetmeliği’nde yapılması planlanan ve vatandaşları etkileyen değişiklikler şöyle:

– Vatandaşların SGK ile sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusunda yapılan muayenesi veya tedavisi sonrasında, tıbbi veya zorunlu nedenlerle yerleşim yeri dışına yapılan sevkleri dolayısıyla düzenlen sevk belgesinin geçerlilik süresi, ilgililerin bu konudaki sıkıntılarının ve şikayetlerinin giderilmesi amacıyla üç iş gününden beş iş gününe çıkarılacak.

– Türk vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulundukları sırada, SGK ile sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusunca sağlanan tedavi giderleri, yurt içinde sözleşmeli sağlık hizmeti sunucularına ödenen en yüksek tutarı geçmemek üzere SGK tarafından karşılanacak.

– Tedavileri Türkiye’de yapılamayan hastaların yurt dışında tedaviye gönderilmeleri halinde, tedavilerinin aksatılmaması amacıyla iki yıllık yurt dışı tedavi süresi sınırlaması kaldırılacak.

Yönetmelikte yapılmak istenen değişiklikler,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e imzasına sunuldu. Çelik’in imzalamasının ardından değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Turist doktoru “cep”ten bulacak

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'ye gelen turistlerin ihtiyaç halinde yabancı dil bilen doktorlara ulaşabilmesi için akılı cep telefonlarına ya da tablet bilgisayarlara...

Kapat