Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Ağustos 2014, Pazartesi 13:56

Yurtdışında tedavi olacak hastalara kolaylık geliyor

Yurt içinde tedavileri yapılamadığı için yurt dışına gönderilecek hastaların işlemleri artık sadece Ankara’da yapılmayacak.

Yurt dışı sevk raporları bundan böyle İstanbul’da Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İzmir’de ise Yenişehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de verilebilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Sağlık Bakanlığı, Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan yurt dışı sevkleriyle ilgili düzenlemeyi birer yazıyla ilgili kurumlara bildirdi.

SGK’nın Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna gönderdiği yazıda, yurt içinde tedavileri yapılamayan genel sağlık sigortalılarıyla  bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ilgili hastanelerden aldıkları “Yurtdışına Tedaviye Gönderileceklere İlişkin Sağlık Kurulu Raporu”nun, daha önce Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinden teyit edilmesinin zorunlu olduğu,  yoğunluğun azaltılabilmesi için yapılan düzenlemeyle İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile İzmir Yenişehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi (eski ismi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi) yurt dışıtedavi için düzenlenen sağlık kurulu raporlarını teyide yetkili hastaneler olarak belirlendiği bildirildi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunca il genel sekreterliklerine gönderilen yazıda ise SUT’taki düzenleme anımsatılarak, hizmetin aksamaması ve mağduriyet yaşanmaması için hakem hastane olarak belirlenen bu iki hastanede gereken önlemlerin alınması ve düzenlemenin diğer sağlık kuruluşlarına da bildirilmesi istendi.

SUT’ta yurt dışı raporlarıyla ilgili yapılan düzenlemeyle bundan sonra hastalar sağlık kurulu raporlarını teyit için Ankara’ya gelmek zorunda kalmayacak,  bu işlemler İstanbul ve İzmir’deki söz konusu iki hastanede de yaptırılabilecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Vücut dokularının içini gören teknoloji geliştirildi

Kemirgenler üzerinde araştırmalar yapan uzmanlar insan vücudunun tamamını şeffaf hale getirmenin yolunu buldular. Cell adlı bilim dergisinde bunun hiç bir dokuyu...

Kapat