Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Temmuz 2013, Çarşamba 15:55

Yüksek tansiyon “Pil” yöntemiyle düşecek

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, tansiyon hastaları düşünülerek geliştirilen “pil” yöntemi, dünyanın birçok ülkesinden sonra Türkiye’de de kullanılmaya başlandı.

Dirençli vakalarda tedavi imkanı sağlayan yöntem, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ardından Özel Univarsal Çamlıca Alman Hastanesi’nde de bir hastaya uygulandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Metin Gürsürer, yapılan ameliyatla şah damarına pil takılan Birsel Sendoğan’ın, bu işlemden önce sık sık acil servislere 240/140 mmHg kan basıncı ile başvurduğunu belirtti.

Gürsürer, yapılan tetkiklerde herhangi bir organ problemi olmadığının tespit edilmesiyle Sendoğan’a yöntemin uygulandığını aktardı.

Pilin, hastanın göğüs kısmının önündeki kasın içine yerleştirildiğini belirten Gürsürer, şu bilgileri verdi:

“Pilin bağlı olduğu kısım ise şah damarında bulunuyor. Ameliyat sırasında en uygun kısım taramayla belirleniyor ve hastanın bu işlemden yarar görüp görmeyeceği tespit ediliyor. İşlem genel anestezi altında yapılıyor. Bu yöntemi ilaç ve renal denarvasyona rağmen tansiyonu kontrol altına alınamayan kişilerde uyguluyoruz. Bu pil son basamak tedavi olarak uygulanabiliyor.”

Gürsürer, pilin ömrünün en az 6 yıl olduğunu aktararak, pil takılan hastaların 6-9 ayda kullandıkları tansiyon ilaçlarını en aza indirebileceğini, hatta ilaçlarını tamamen bırakabilecek noktaya gelebileceklerini kaydetti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Randevu sistemine başvurular arttı

3 yılda toplam 81 milyon randevunun alındığı Sağlık Bakanlığı'nın hastane randevu sistemine başvuru sayısı her geçen yıl arttı, muayenelerin artık yüzde 40'ı...

Kapat