Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Mart 2014, Çarşamba 14:19

Yüksek kolesterol kanseri tetikleyebilir

ABD’de bilimadamlarının araştırması, kolesterolün takip altına alınmasının sadece kalp ve damar hastalıklarına değil, meme kanserine karşı da önlem alınmasını sağlayabileceğini gösterdi.

Yüksek kolesterol, meme kanseri riskini de artırabilir. ABD’de bilimadamlarının araştırması, kolesterolün takip altına alınmasının sadece kalp ve damar hastalıklarına değil, meme kanserine karşı da önlem alınmasını sağlayabileceğini gösterdi.

Östrojen hormonunun birçok meme kanseri türünün gelişiminde rol oynadığını belirten bilim adamları, kolesteroldeki bir molekülün söz konusu hormonu ”taklit ettiğini” belirleyerek, bu durumun meme kanseri riskini artırabileceğini vurguladı.

Yapılan araştırmada, 27HC adlı molekülün, östrojen gibi, tümör hücrelerinin büyümesine neden olduğu görüldü.Yağlı yiyeceklerle beslenen farelerde kolesterolün yükseldiği ve hayvanların meme kanserine daha fazla yakalandığı belirtildi.

Bir hastanedeki hastaların verilerini inceleyen bilimadamları meme kanserine yakalanan kadınlarda 27HC molekülünün sağlıklı kişilerinkinden 3 kat fazla olduğunu da belirledi. Ayrıca bilim adamları, 27HC molekülünü engellemede daha az başarılı olanların yaşam süresinin daha az olduğuna dikkati çekti.

Molekül ve kolesterol seviyesi arasındaki bağlantı kesinlik kazanmasa da, sonuçlar statinler gibi kolesterol ilaçlarının bu molekülün etkilerini azaltabileceğini gösteriyor.

Araştırmanın sonuçları ”Cell Reports” ve ”Science” dergilerinde yayımlandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Validol Damla adlı ilacın geri çekme işlemi hakkında

Ruhsatına sahip oldukları 127704 seri numaralı ve 08/2014 son kullanma tarihli “Validol Damla” adlı ürüne ait seri için, renk limitinin...

Kapat