Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Mayıs 2012, Salı 18:20

Yeryüzü Doktorları, “Gülümseyen Çocuklar Projesi” ile Azerbaycan’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yeryüzü Doktorları işbirliği ile yürütülen “Gülümseyen Çocuklar Projesi” kapsamında Azerbaycan’a giden Yeryüzü Doktorları, ülkenin kırsal bölgesi olan Şemkir’de doğuştan dudak-damak yarığı bulunan çocukları tedavi edecek. Projenin yerel koordinasyon desteği Azerbaycan Lider Kadınlar Cemiyeti tarafından karşılanacak.

400 bin nüfuslu Şemkir ve çevresinde hiç plastik cerrahi uzmanı bulunmadığına dikkat çeken Yeryüzü Doktorları, proje kapsamında Türkiye’den altı akademisyen, bir hemşire ve bir proje yöneticisinden oluşan ekip ile 13-18 Mayıs 2012 tarihleri arasında, 6 gün süresince Şemkir Devlet Hastanesi’nde yüzlerce hastayı muayene ederek yaklaşık 30 vakayı ameliyata alacaklar.

Yeryüzü Doktorları, gönüllü hizmet götürdüğü her coğrafyada olduğu gibi Şemkir’de de fiziksel sağlık hizmetlerinin yanı sıra, bölgedeki doktorlara ilgili konuda eğitimler verecek, hasta ve hasta yakınlarının bilinçlendirilmesi için konferanslara katılacaklar.

Beş yıldır yürütülen Gülümseyen Çocuklar Projesi, az gelişmişlik, uzman hekim yetersizliği gibi nedenlerden ötürü tedavi olamamış dudak-damak yarıklığı, hipospadias gibi anomaliler, yara/yanık sekelli hastaların tedavilerini amaçlıyor. Proje farklı coğrafyalardan sonra bu yıl da Azerbaycan, Yemen ve Gazze’de etkin olarak uygulanacak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Özrümüzle Üretiyoruz” projesi 7. yılında 800 engelliyi daha iş sahibi yapacak

FEV tarafından geliştirilen ve Avea tarafından desteklenen, "Özrümüzle Üretiyoruz Projesi"nin 2012 yılı hedef programı, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası'nda açıklandı.

Kapat