Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Şubat 2012, Pazartesi 16:23

Yeryüzü Doktorları Gazze’ye gitti

Yeryüzü Doktorları, İsrail’in uyguladığı orantısız güç sebebiyle ağır yaralanan ve acil cerrahi müdahale ihtiyacı olan sivillere yardım için 25 Şubat’ta Mısır üzerinden Gazze’ye gitti. Açık bir hapishane statüsünde hayat sürdürmeye çalışan Gazze Halkı, uygulanan ambargo sebebiyle hayati önem taşıyan pek çok imkandan yoksun olarak yaşıyor.

Yaklaşık 12 yıldır dünyanın birçok ülke ve bölgesine insani yardım götüren uluslararası bir yardım kuruluşu olarak faaliyet gösteren Yeryüzü Doktorları, Gazze’ye 10 kişilik ileri cerrahi ekip gönderdi. Beyin Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metehan Eseoğlu, Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Kadir Ceylan, KBB Cerrahı Prof. Dr. Harun Cansız, Plastik Cerrahı Uzmanı Prof. Dr. Ethem Güneren, Ortopedist Doç. Dr. Mehmet Akif Kaygusuz, Aile Hekimi Dr. Ahmet Güneş, Eczacı Ramazan Dilek ve Proje Yöneticisi Tarık Tapur’dan oluşan ekip, Gazze’de bulunan Şifa ve Nasser Hastaneleri’nde 10 gün süreyle tedavi ve ameliyatlar gerçekleştirecek.

Yeryüzü doktorları Gazze'ye gitti

Daha önce Afrika’ya giden Yeryüzü Doktorları, Kenya’ya yardım ellerini uzatmış ve Mombasa şehrinde bulunan Sayyıda Fatımah Hospital’de 24 çocuğun “güç seviyedeki” ameliyatlarını başarıyla gerçekleştirmişti. Bir yardım kuruluşu olan Filistin Beyaz Eller Derneği ile işbirliği içerisinde ilaç yardımı ve tıbbi eğitimler de verecek olan Yeryüzü Doktorları ekibinin “Kardeş Coğrafyalarda Sağlık Baharı Projesi” kapsamındaki yeni çalışmaları, Gazze’deki tüm yaralıların tedavileri gerçekleşene dek düzenli olarak sürdürecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sitalopram ve essitalopram içerikli ürünlere ilişkin doktor bilgilendirme mektubu yayımlandı

"Sitalopram ve essitalopram ile doza bağlı QT intervali uzaması ilişkisi" adlı bilgilendirme mektubunda yeni gelişmeler ışığında sitalopram'ın dozunun 40 mg/gün'e...

Kapat