Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Mayıs 2011, Cuma 14:25

Yeni sonuçlar diyabet hastalarının kansere yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu gösteriyor

Diabetes Care’de yayınlanan makalede araştırmacılar, yaklaşık 400 bin yetişkin ile telefon üzerinden gerçekleştirdikleri anket çalışması sonrasında, her yüz diyabetli erkek hastadan 16’sının, her yüz diyabetli bayan hastadan da 17’sinin kansere sahip olduğunu tespit ettiklerini bildirdiler. Araştırmacılara göre bu sonuçlar, diyabet hastası olmayan bireylerde gözlemlenen her yüz erkekte 7 ve her yüz bayanda 10 oranları ile kıyaslandığında, diyabetli hastaların kansere yatkınlıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Çalışmayı gerçekleştiren araştırmacılardan birisi olan CDC (ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) epidemiyolojisti Dr. Chaoyang Li, Reuters’a verdiği demecinde, "Diyabetle kanser arasındaki bu belirgin ilişki bizi şaşırtmıyor" ifadesini kullanıyor ve, her ne kadar başka çalışmalarda da bu ilişki ortaya konmuş olsa da, söz konusu hastalıklardan birinin diğerini tetiklemesi ile ilgili kesin bir kanıtın olmadığını belirtiyor.

Araştırmacılar çalışmada elde ettikleri veriler sonrasında yaş, ırk, içki ve sigara alışkanlıkları da hesaba katıldığında, diyabetli erkek ve kadınların diyabetli olmayan erkek ve kadın bireylere oranla herhangi bir kanser türüne yakalanma risklerinin %10 daha fazla olduğu sonucuna varıyorlar. Ayrıca, diyabetli olmayan bireyler ile kıyaslandığında, diyabetli erkek hastaların kolon, pankreas, rektum, mesane, böbrek ve sadece erkeklerde görülen bir kanser türü olan prostat kanserine yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu belirtiyorlar. Çalışmada, kadın diyabet hastaları söz konusu olduğunda ise göğüs kanseri, lösemi ya da uterus kanserinin daha sık görüldüğü rapor ediliyor.

Çalışmanın tam metnine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Kılıç Abbott bünyesinde Ticari Direktör olarak göreve başladı

Nuri Kılıç, 2 Mayıs 2011 tarihi itibarıyla Abbott Nutrisyon Ticari Operasyonlar bölümünde Ticari Direktör olarak Abbott'a katıldı.

Kapat