Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

25 Temmuz 2014, Cuma 15:48

Yeni mezun hekimler TUS’a giremeyecek

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) 2014 Eylül dönemi TUS Sınav Kılavuzunda yaptığı değişiklik, 14 Eylül’de yapılacak sınavın başvuru tarihlerinde yani 23 Temmuz- 8 Ağustos tarihlerinde mezun durumda oylayan adayların başvuru yapamayacağı ortaya çıktı. Başvuru tarihlerinden sonra mezun olacak durumda olan birçok hekim bu sebeple TUS’a giremeyecek.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu  Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’ya bu değişikliğin sebebi ne diye sordu.

Bu değişiklik Tıpta uzmanlık planlamasının bir parçası mı, başvuru süresi dolmadan bir çözüm bulunacak mı diye soran Karaahmetoğlu’nun soru önergesi şu şekilde:
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM),  2014 Eylül TUS kılavuzunda Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS) ile Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) sonbahar dönemi başvurularının 23 Temmuz-8 Ağustos tarihlerinde,  sınavın ise 14 Eylül 2014′de yapılacağını açıklamıştır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) haber vermeden yaptığı değişiklikle sınavlara yalnızca mezun hekimlerin başvurabileceği koşulu getirmiştir. Bu hususta:
1.      Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin, sınav tarihinden önce mezun olan adayların sınava girebildiği ve başvuru yapabildiği sistemde değişikliğe gitmesinin sebebi nedir?
2.      Başvuru tarihleri arasında mezun olmak zorunluluğu getirilerek, başvuru tarihi ile sınav tarihi arasında mezun olacak olan yüzlerce aday mağdur edilmiş olmayacak mıdır? Bu durumda olan öğrenci sayısı ne kadardır?
3.      Sağlık Bakanlığından bu değişiklik ile ilgili bir talep mi gelmiştir? Karar Tıpta Uzmanlık planlamasının bir parçası mıdır?
4.      Eylül ayında yapılacak sınava hazırlanan, mezuniyetine haftalar, hatta günler kalan son sınıf doktor adaylarının başvurularını yapabilmeleri için başvuru süresi sona ermeden bir çözüm bulmayı düşünüyor musunuz?


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Asrın hastalığına çözüm bulundu

Başta AİDS olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıkların tamamı artık tarih olabilir. Avustralya’lı biyoteknoloji firması Starpharma tarafından üretilen Vivagel adlı jel ile cinsel yolla bulaşan...

Kapat