Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Haziran 2014, Perşembe 16:02

Yeni bir dil öğrenmek bunamayı geciktiriyor

İngiltere’nin Daily Telegraph gazetesine göre Edinburgh Üniversitesi Bilişsel Yaşlanma ve Epidemiyoloji Merkezi’nin bir araştırması yetişkinlik döneminde de olsa ikinci bir dil öğrenmenin bunaklığı en azından birkaç yıl geciktirebildiğini ortaya çıkardı.

Araştırmanın muhtemelen Rosetta Stone tarafından sponsor edilmiş olabileceğini varsaymadan önce üniversitenin kullandığı metodolojiyi okuyun. Araştırmada 1936 yılında doğmuş 835 kişiye ilk olarak 1947 yılında zeka testleri uygulanmış. Daha sonra aynı katılımcılar 2008 ila 2010 yılları arasında 70’li yaşlarındayken tekrar teste tabi tutulmuş. Wall Street Journal’ın haberine göre;

İkinci bir dil konuşabilen 262 katılımcının 11 yaşındayken test edildikleri zaman öngörülene kıyasla “önemli ölçüde daha iyi zihinsel yeteneklere” sahip oldukları görüldü. İkinci bir dil konuşanların 195’i bu dili 18 yaşından önce, 65’i ise 18 yaşından sonra öğrenmiş.

Merkezin bilim adamı Dr. Thomas Bak zihinsel gelişimdeki iyileşmenin katılımcıların zekalarının orijinal seviyeleriyle açıklanamayacağını belirtti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Mikroplu serum öldürdü

İngiltere'de yenidoğan ünitelerinde bakteri bulaşmış serumla beslenen bebeklerden birinin öldüğü, 14'ünün de kan zehirlenmesi nedeniyle tedavi gördüğü açıklandı. Serumları üreten...

Kapat