Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Mayıs 2011, Cuma 18:46

Yeni bir çalışma sezaryenin çocuklarda obeziteye neden olabileceğini savunuyor

The American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan ve yaşları 23 ile 25 arasında değişen 2000’den fazla bireyi kapsayan çalışmanın sonuçlarına göre sezaryen ile dünyaya gelmiş her yüz bireyden 15’i obezite gösterirken, normal yollar ile dünyaya gelmiş bireyler arasında obezite her yüz bireyden 10’unda görülüyor.

Çalışmada araştırmacılar, obezite ile olan ilişkiyi açıklaması muhtemel yüksek doğum ağırlığı, düşük gelir ya da yüksek eğitim düzeyi gibi diğer faktörleri de göz önüne aldıklarını fakat bu faktörler dikkate alındığında dahi sezaryenin obezite görülme sıklığında tek başına %58’lik bir artışın kaynağı olduğu sonucuna vardıklarını belirtiyorlar.

Sezaryen ile dünyaya gelen çocuklar normal yoldan dünyaya gelen çocuklardan farklı olarak doğum kanalındaki bakterilere maruz kalmıyorlar, dolayısı ile de metabolizmaları üzerinde etkiye sahip olacak mikroorganizmalara kavuşmaları daha uzun zaman alıyor. Benzer bir şekilde, normal bireylerle kıyaslandığında, obezite gösteren bireylerin sindirim sistemlerinde çok daha az miktarda yararlı mikroorganizma barındırdıkları da biliniyor.

New York St. Luke’s Hastanesi, Obezite Araştırmaları Merkezinde görev yapan bir bilim adamı olan Dr. Xavier Pi-Sunyer, Reuters’e verdiği demecinde çalışmayı ilginç bulduğunu söyleyerek "Bence araştırmacıların çalışma ile gösterdiği obezite ile sezaryen doğumlar arasında bir ilişkinin olabileceği. Neden-sonuç mekanizmasına dair bir kanıt sunulmuyor." ifadesini kullanıyor.

Dr. Pi ayrıca, çalışmanın sonuçlarına doğumları gerçekleştiren annelerin kiloları dikkate alınmadan ulaşılmış olmasının önemli bir dezavantaj olduğunu belirtiyor. "Bu çok önemli bir açık" ifadesini kullanan Dr. Pi, obez kadınların gerçekleştirdikleri doğumlarda, zayıf kadınlarınkine oranla, daha sık sezaryene başvurulduğuna ve yine obez kadınların obez çocuk dünyaya getirme ihtimalinin daha yüksek olacağına dikkat çekiyor.

Söz konusu çalışmanın tam metnine aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Teknovasyon 2011’de “Pfizer Sağlık Bilimleri ve Teknolojileri” ödülleri sahiplerini buldu

Hacettepe Teknokent İnovasyon Proje Yarışması'nda "Sağlık Bilimleri ve Teknolojileri" kategorisine başvuran 37 projeden 5'i "Pfizer Sağlık Bilimleri ve Teknolojileri" ödüllerine...

Kapat