Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Ağustos 2011, Perşembe 17:13

Yeni bir araştırma kanserin dedektör köpekler tarafından belirlenebileceğini savunuyor

Eurepean Respiratory Journal’da yayınlanan çalışmanın sonuçlarına göre eğitimli köpekler akciğer kanserli hastaların yüzde 71’inde, nefes örneklerini koklayarak, tümörleri erken safhada tespit edebiliyorlar.

Çalışmada ikisi Alman çoban köpeği, biri Avustralya çoban köpeği ve biri de Labrador retriever olmak üzere dört köpek kullanılmış. Kanserli hastalardan alınan nefes örneklerinde yüzde 71 başarı sağlayan köpekler, kanser taşımadığı bilinen 400 örnekten 372’sini doğru tanımlayarak oldukça düşük bir hatalı-pozitif oranı (yüzde 7) da sergilemişler. Üstelik köpekler bu sonuçları KOAH ve sigara kullanımından bağımsız olarak elde etmişler.

Araştırmacılar, akciğer kanserinin erken safhada tespit edilebilmesi halinde hastaların daha yüksek tedavi şansına sahip olduğuna dikkat çekiyorlar. Yine, belirgin olmayan semptomları nedeni ile akciğer kanserinin erken safhada teşhis edilmesinin zor olduğunun da altını çiziyorlar.

Araştırmanın yürütücüsü, Gerlingen, Almanya’da bulunan Schillerhoehe Hastanesi’nde görev yapan Dr. Thorsten Walles, BBC ile yaptığı röportajda;

“Akciğer kanserli hastaların nefeslerinde normal nefes örneklerinden farkı kimyasalların bulunması muhtemel ve köpeklerin güçlü koku alma duyuları bu farklı hastalığın erken safhasında tespit edebilir. Sonuçlarımız akciğer kanseri için stabil bir belirtecin varlığını doğruluyor. Bu ileriye dönük önemli bir adım.”

ifadesini kullanıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İstanbul Sağlık Müdürlüğü: Hastanelerde Acil Tıp Uzmanlığı kurulacak

İstanbul Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, 2011 yılında tüm büyük eğitim ve araştırma hastanelerinde acil tıp uzmanlığı klinik şeflikleri kurulacağını...

Kapat