Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Mayıs 2014, Pazartesi 10:06

Yaşlılığın ilacı bulunacak ama buna daha vakit var

Rusyalı bilim adamları tarafından ihtiyarlığa karşı ilaç konusunda arayışlar sürdürülüyor. İhtiyarlamayı bir hastalık olarak sayma, oldukça yeni bir düşüncedir. Rusyalı bilim adamları tarafından gerçekleştirilen son araştırmalar şunu gösterdi: İnsanın vücudunda ihtiyarlamaya yol açan özel hücreler var. Biyolojik sapma yüzünden bu hücrelerin bölünmesi süreciduruyor.Böyle hücrelere gerekli etki yapılırsa ömür süresi uzatılabilir. “Tartis” firması Genel Müdürü Aleksandr Polinskiy şunları anlattı:

Sözü geçen hücreler çevresindeki dokuda iltihap faktörleri bulunuyor. Bunlar en nahoş sonuçlar veriyor. İhtiyarlıktaki hastalıkların çoğunun asıl sözü geçen iltihaplar yüzünden oluştuğunu gösteren açık bilimsel veriler var.

Rusya’daki Skolkovo teknoparkında insan organizmasının dokularından ihtiyarlamaya yol açan hücrelerin izaklaştırlmasını ve dolayısı ile dokuların gençleşmesini sağlayacak ilaçlar bulmak için faaliyet yürüten firma kuruldu. “Tartis-Stareniye” adı verilen firma şimdi bu alandaki araştırmalarda dünyada lider olarak sayılıyor. Rusyalı bilim adamları tarafından hazırlanan orijinal teknoloji sayesinde bazı perspektifli ilaçların formülleri belirlendi.

Fakat ilgili düşüncenin öne sürülmesinden hazır ilacın elde edilmesine kadar yol kısa değildir. Çoğu zaman böyle çalışmalar 10 yıldan fazla zaman ister. Kapsamlı klinik incelemelerin gerçekleştirilmesi ve büyük harcamalar yapılması gerekiyor.

Uluslararası yasalara uygun olarak son aşamada ilgili denetim organlarına, pekçok değişik incelemelerin sonuçlarına ilişkin verilerin sunulması gerekiyor. Hem de incelemelerin değişik ülkelerden hastalar üzerinde gercekleştirilmesi şarttır.

Böylelikle ihtiyarlığa karşı ilaç bulununcaya kadar insanlık bir süre içinde daha ihtiyarlamak zorunda kalacak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
AstraZeneca, Pfizer’ın teklifini reddetti

AstraZeneca, ABD'li ilaç devi Pfizer'ın teklifini reddettiğini açıkladı. Pfizer'ın AstraZeneca'ya teklifini 106 milyar dolara yükseltmesi, İngiliz ilaç şirketinin cevabını değiştiremedi....

Kapat