Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Haziran 2014, Salı 10:36

Yapay zeka resmen ilan edildi

Rus bilim insanları tarafından geliştirilen Eugene programı, İngiliz akademisyenler tarafından test edildi. Yürütülen test çalışmalarında hakemlerin % 33’ü insanla iletişim kurduğuna karar verdi.

Peterburg’lu bilim insanları Vladimir Veselov ve Evgeniy Demçenko’nun geliştirdiği Eugene isimli bilgisayar programı, İngiltere’nin RoyalSociety Bilimler Akademisi tarafından dünyada ilk gerçek yapay zekâ olarak değerlendirildi. Haberi, DailyMail gazetesi duyurdu.

 Gazete haberinde, “Bilimler Akademisi, geçen hafta sonu Londra’da yapay zekâ yarışı düzenledi. Yarış İngiliz matematikçi Alan Turing tarafından geliştirilen Turing testine göre yapıldı. Testlere, yapay zekâ olma iddiası olan beş yeni program katıldı. Eugene programı, sadece kazanmakla kalmadı, Turing testinin tüm şartlarından geçmeyi başardı. Böylece Rus bilim insanlarının geliştirdiği program, resmen yapay zekâ olarak ilan edildi. Gelinen aşamada dünyada hiçbir program bilgi seviyesi olarak Eugene ile kıyaslanamaz” denildi.

 Vladimir Veselov, “Eugene programı, 13 yaşındaki bir çocuğun zekâsına eşdeğer. “Bir çocuğun düşüncelerinin izlediği yolu geliştirmek için ve çevredekilerin bir cihazı insan olarak algılayabilmeleri için çok uğraştık” açıklamasını yaptı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Almanlar çareyi ilaçta arıyor

Almanların Federal Meclis’e de taşınan psikolojik sorunları yüzünden giderek daha fazla ilaç kullandığı ortaya çıktı. Bild gazetesinde yer alan habere...

Kapat