Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Nisan 2014, Pazartesi 12:04

Yapay damar dönemi başlıyor

Alman Fraunhofer Enstitüsü uzmanları, laboratuvar ortamında yapay olarak damar üretebilen bir teknoloji geliştirdi. Araştırmacılar bunun için bir özel yazıcıyı kullanıyor.

Kan dolaşımın parmak uçlarına kadar hissetmenin tek çaresi artık spor yapmak değil. Kansız yaşamak ve kanı parmak uçlarına kadar ulaştıracak sağlıklı damarlar olmadan da uzuv ve organlara enerji gitmesi mümkün değil. Fraunhofer Enstitüsü’nün beş kişilik uzman ekibi, laboratuvarda yapay damar üretmeye çalışıyor.

ORGANLAR YETERSİZ KALIYOR

Fraunhofer Enstitüsü’nden Prof. Günter Tovar, “Daha uzun ömürlü olmamıza rağmen zinde kalıyoruz ve bu formumuzu da korumak istiyoruz. Bu tıbbi desteksiz olmaz. Çünkü bağışlanan doku ve organlar yetersiz kaldığı için çare olmuyor. Bu açığı yapay organlar geliştirerek kapatacak bir teknoloji üzerinde çalışıyoruz” dedi. Deutsche Welle’nin haberine göre; yapay organlara enerji sağlamak için de kan şart. Bu yöntemde damarların kopyası organik mürekkeple çıkarılıyor.

Bunun için bir özel yazıcı kullanılıyor.

ÖZEL YAZICIDAN ÇIKAN DAMARLAR

Organik mürekkep incecik tabakalar halinde üst üste basılarak damar özelliğinde üç boyutlu ince silindirler meydana getiriliyor.

MİLİMETRİK ÇALIŞMA

Yazıcı milimetrik toleransla çalışıyor. Vücudun en ince damarları çok daha hassas bir çalışma gerektiriyor. Lazer darbeleriyle binde bir milimetrik ölçüde damar örülebiliyor.
Bilim insanları en hızlı şekilde sonuca ulaştıracak hızlı prototipleme yöntemini kullanıyorlar. Bu yöntemde, dijital görüntü verileri esas alınarak tabakalar halinde mikroskopla belirlenmiş malzeme üretiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni kuş gribi virüsü kaygılandırıyor

Son 10 yılda kuş gribinin ölümcül bir türü hastalığın bulaştığı kişilerin yarısından fazlasını öldürdü. Bu kış yayılan başka bir tür...

Kapat