Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Ekim 2013, Perşembe 15:02

Yale Üniversitesi’nin araştırması AIDS’in semptomlarını açıklıyor

Yale Üniversitesi’nin öncülük ettiği bir ekibin yürüttüğü, Afrika’da yaşayan şempanzeler üzerinde yapılan çalışma, SIV virüsü (maymunlarda görülen HIV) görülen  maymunlarda, bağırsak bakterisinin dengesinde tespit edilen bir bozulmanın, AIDS’in ayırt edici özelliği olan bağışıklık sistemindeki işlev bozukluğuna katkıda bulunduğunu ortaya koydu. Çalışma, Tanzanya’daki Gombe Ulusal Parkı’nda yaşayan şempanzelerden 10 yıl boyunca toplanan örneklerin incelenmesiyle yapıldı. Araştırmacılar, SIV taşıyıcısı maymunların bağırsaklarında patojenik bir bakterinin arttığını gözlemledi. Araştırma sonucunda, dengeli bir mikrobiom tarafından kontrol altında tutulan bu zararlı bakterinin, hasta şempanzelerde bağışıklık sisteminin daha da zayıflamasına neden olduğu görüldü.

Cell Host & Microbe isimli dergide yayımlanan araştırmayı yürüten Andrew Moeller, “Bu durum kısır bir döngü olabilir. Enfeksiyon nedeniyle bağışıklık sisteminde ortaya çıkan gerileme bağırsaktaki mikrobiomun işleyişini bozuyor ve bu da bağışıklık sisteminin işlevinde bozukluğa neden oluyor.” dedi. Araştırmacılar, bağırsak mikrobiomundaki bozulmanın obezite, diyabet ve otizm hastalıklarında da görülebildiğini belirtiyor. Şempanzeler üzerinde yürütülen araştırma, bağışıklık sistemini etkileyen virüsün bulaşması öncesi ve sonrasında meydana gelen değişiklikleri takip eden ilk araştırma olarak öne çıkıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlaç fiyat düzenlemesi eczacılardan gizlendi

Avustralya’da eczacılar Federal Hükümetin, kendileriyle müzakere etmeden ilaç fiyatlarının açıklanması uygulamasını yürürlüğe koymasına karşı çıktı. Avustralya Serbest Eczaneler Birliği [Pharmacy...

Kapat