Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

25 Temmuz 2013, Perşembe 09:55

Yabancı hekimlerin önü açılıyor

Türkçe bilmeyen yabancı hekimlerin önü açılıyor. Bakanlık, dil sorununa karşı yabancı doktor ve hemşirelerin Sağlık Serbest Bölgeleri’nde çalışabilmesi için hazırlık yapıyor.

Yalnızca özel hastanelerde çalışabilecekleri açıklanan yabancı doktorlar için Türkçe dil yeterliliğini bir yıl erteleyen Sağlık Bakanlığı, şimdi de Sağlık Serbest Bölgeleri’nde (SSB) çalışacak doktor ve hemşirelerin “Türkçe bilme zorunluluğu bulunmadığına” karar verdi. Sağlık Bakanlığı’nın teşkilat yapısını sil baştan düzenleyen Kanun Hükmünde Kararname ile Türkiye’de Sağlık Serbest Bölgeleri’nin ve yabancı doktor çalıştırılmasının önü açılmıştı.

Akşam’da yer alan habere göre; konuyla ilgili geçtiğimiz yıl yayımlanan yönetmeliğe göre, yabancı doktorlar “Türkçe dil sınavında B ve üzeri seviyede puan almış olmak” zorundaydı. Türkçe dil şartı, geçtiğimiz hafta yapılan değişiklikle bir yıl ertelendi. Sağlık Serbest Bölgeleri ile ilgili çalışmalarını hızlandıran Bakanlık, bu bölgelerde çalışacak yabancı doktor ve hemşirelerin “Türkçe bilme zorunluluğu bulunmadığına” karar verdi. Yasal altyapısı tamamlanmayan ancak çalışmalarına hız verilen SSB’ler konusunda oldukça esnek davranacağı anlaşılan Sağlık Bakanlığı, ayrıca yabancı doktorların kısa süreli olarak “çalışma izin belgesi olmaksızın” çalıştırılabileceğini bildirdi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
SGK’dan öğretim üyesi doktorlara müjde

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı yayımladığı duyuru ile 1 Temmuz 2013 tarihi itibariyle öğretim üyelerinin üniversitede sundukları sağlık hizmetlerini SGK’ya fatura...

Kapat