Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Temmuz 2013, Salı 14:05

Yabancı doktorlar Türkiye’de çalışabilecek

Yabancı sağlık meslek mensuplarının Türkiye’deki özel sağlık kuruluşlarında çalışmalarını düzenleyen yönetmelikte değişiklik yapıldı. Değişiklikle, Suriyeli sağlık meslek mensupları Suriyeli sığınmacıların barındığı kamplarda görev yapabilecek.

Aralarında doktor ve hemşirelerin de bulunduğu Suriyeli sağlık meslek mensupları, sığınmacıların barındığı kamplarda görev yapabilecek.

Yabancı Sağlık Meslek Mensuplarının Türkiye’deki Özel Sağlık Kuruluşlarında Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Değişikliğe göre, yönetmeliğin “Üniversitelerin Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezleri tarafından yapılan Türkçe dil sınavında Avrupa Dil Portfolyosu kriterlerine göre (B) veya üzeri seviyede başarılı olmak” şartını içeren bendi, “Türkçe bilmek” olarak düzenlendi.

Yönetmeliğe eklenen geçici maddede ise Suriye uyruklu sağlık meslek mensuplarının muafiyet durumuna yer verildi. Bu madde ile Suriye’deki olaylar sebebiyle Türkiye’de geçici koruma altına alınanlar için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca kurulan barınma merkezlerinde çalışmak isteyen Suriye uyruklu sağlık meslek mensupları, mesleğini icraya yetkili olduğuna dair belge ibraz edecek.

Suriyeli sağlıkçılardan, diploma ve/veya uzmanlık belgelerinde denklik ile Türkçe dil sınavında belli seviyede başarılı olması şartı aranmayacak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Obezite, kemik erimesi için risk faktörü

Bir araştırma, obezitenin, halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz için risk faktörü oluşturabileceğini ortaya koydu. Amerikalı araştırmacılar, aşırı kilolu...

Kapat