Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

31 Ekim 2013, Perşembe 13:29

Yabancı doktorlar en çok İstanbul’da çalışmak istiyor

Türkiye’de çalışmak isteyen yabancı doktorların büyük bölümü izin başvurularını İstanbul’daki özel hastaneler için yaptı. Antalya, İzmir, Ankara ve Bursa da yabancı doktorların tercih ettiği illerin başında geliyor.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan’dan aldığı bilgiye göre, yabancı sağlıkçıların Türkiye’de çalışmalarının önünün açılmasının ardından bugüne kadar bakanlığa 443 izin başvurusu ulaştı.

Başvuruların 230’u İstanbul’daki özel hastane, dal ve tıp merkezleri için yapıldı. Yabancı uyruklu 91 pratisyen hekim, 81 uzman hekim, 55 hemşire, 2 sağlık memuru, 1 laboratuvar teknisyeni Sağlık Bakanlığına Türkiye’de çalışmak için başvurdu. Bunların 150’si Türkiye’de öğrenim gördüğünü beyan etti.

BÜYÜK İLLERE TALEP YOĞUN

Antalya, İzmir, Ankara ve Bursa da yabancı sağlıkçıların tercih ettiği illerin başında geliyor.

18 pratisyen hekim, 3’er uzman hekim ve radyoloji teknikeri Antalya, 7 pratisyen hekim, 10 uzman hekim, 4 hemşire ve 1’er fizyoterapist ve anestezi teknikeri İzmir, 12 pratisyen hekim, 5’er uzman hekim ve hemşire Ankara, 9 pratisyen hekim, 4 uzman hekim, 7 hemşire ve 1’er de sağlık memuru ve fizyoterapist de Bursa’da çalışmak için izin başvurusu yaptı.

Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Denizli, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hatay, Iğdır, Isparta, Karaman, Kastomonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Manisa, Malatya, Muğla, Muş, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Van ve Zonguldak da yabancı sağlıkçıların çalışmak için izin başvurusunda bulunduğu iller arasında yer aldı.

AZERİLER BAŞI ÇEKİYOR

Türkiye’de çalışmak isteyen yabancı sağlıkçılar içinde Azerbaycan vatandaşları başı çekiyor. Şimdiye kadar 68 Azerbaycan uyruklu sağlıkçı Türkiye’de çalışmak üzere Sağlık Bakanlığına izin için başvurdu.

Bakanlığa komşu ülke İran’dan 49, iç çatışmaların sürdüğü Suriye’den 39, Makedonya’dan 35, Kırgızistan’dan 26, Yunanistan’dan 24, Afganistan’dan ise 22 başvuru ulaştı.

Sağlık Bakanlığına izin için başvuranlar arasında Ermenistan, Etiyopya, Kenya, Moritanya, Myanmar ve Tanzanya’dan sağlıkçılar da bulunuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bilimadamları SARS virüsünün kaynağını buldu

Bilimadamları, ölümcül SARS virüsünün kaynağının "nalburunlu yarasalar" olduğunu açıkladı. Çin'de 10 yıl önce 774 kişinin ölümüne yol açan SARS virüsünün kaynağının "nalburunlu yarasalar" olduğu bildirildi....

Kapat