Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Mayıs 2014, Çarşamba 09:54

“Wikipedia’ya değil, doktorunuza güvenin”

Bilim insanları, internet ansiklopedisi Wikipedia’daki sağlıkla ilgili 10 içeriğin 9’unun hatalı olduğunu söylüyor. ABD’li araştırmacılar, kalp rahatsızları, akciğer kanseri, depresyon ve diyabetle ilgili girilen içerikleri tıp uzmanlarının yaptığı araştırmalarla karşılaştırdı.

Bilim insanları bu çalışmanın sonunda Wikipedia’nın (Vikipedi) “çok sayıda hata içerdiğini” tespit etti.

Kâr amacı gütmeyen bağımsız internet ansiklopedisi, kullanıcılarının ortaklaşa ürettiği yaklaşık 30 milyon makaleyi 285 farklı dilde yayımlıyor.

Wikipedia’nın İngiltere kolu Wikimedia UK, kullanıcıların sağlıkla ilgili endişelerini önce kendi doktorlarına danışmaları tavsiyesinde bulunuyor.

Wikimedia UK, makale içeriklerinin herhangi bir kullanıcı tarafından düzenlenebildiğini belirtip özellikle sağlık sayfalarının tıp uzmanları tarafından kontrol edildiğini söylüyor.

Amerikan Osteopatik (kemik hastalıkları) Derneği Dergisi’nde yayımlanan araştırmada, internette en çok ziyaret edilen altıncı sayfa olan Wikipedia’nın ‘erişime açık’ yapısından kaynaklanan güvenilirlik sorunlarının ‘doktorları kaygılandırdığı’ ifade edildi.

Bilim insanları, hekimlerin ve tıp öğrencilerinin yüzde 70’ine yakının Wikipedia’daki içeriklere başvurduğunu söylüyor.

Wikipedia: ‘Kısıtlı bir araştırma, temsili değil’

ABD’den 10 araştırmacı, osteoartrit (kireçlenme), sırt ağrıları ve astım rahatsızlıklarının da arasında olduğu 10 farklı sayfayı değerlendirmeye aldı.

Wikipedia’da 25 Nisan 2012’de yayımlanan makaleleri inceleyen bilim insanları, içeriklerin yüzde 90’ının tıp araştırmalarındaki sonuçlarla çeliştiğini ortaya koydu.

Araştırmada imzası olan Wallace Tıp Fakültesi Osteopatik bölümünde görevli Dr. Robert Hasty, “Wikipedia araştırmalar için işe yarayan bir araç olsa da, mesele kamu sağlığına geldiğinde hastaların ilk başvuracakları kaynak bu makaleler olmamalı, çünkü bu makaleler tıp dergilerindekiyle aynı araştırma sürecinden geçmiyor” diye konuştu.

Dr. Hasty, sağlık durumlarıyla ilgili endişeleri olanlar için “en iyi kaynağın doktorları olduğunu” söyledi.

Wikimedia UK çalışanı Stevie Benton, özellikle sağlık ve tıpla ilgili makalelerin geliştirilmesi için “bazı girişimlerde” bulunduklarını ifade etti.

Benton, hatalı görülen makalelerin tespiti ve gelişimi için Wikipedia’nın tıp uzmanı gönüllü editörlerini bir araya getirip güvenilir kaynaklarla makalelerin “daha okunabilir olması ve doğru bilgilerle donatılması” yönünde bir projeleri olduğunu kaydetti.

Wikipedia ise araştırmada kısıtlı bir örneğin kullanılmasından duyduğu kaygıyı dile getirip araştırmanın ‘temsili olmayabileceğini’ belirtti.


SİZ DE YORUM YAPIN