Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Temmuz 2011, Cuma 19:59

WHO tüberküloz testleri konusunda uyardı

Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization; WHO), aktif tüberkülozu teşhis etmek için kullanılan mevcut ticari serolojik testlerin sıklıkla yanlış teşhis konulmasına neden olarak halk sağlığını tehdit ettiğini bildirdi. Mevcut testlerin kabul edilemez oranda hatalı pozitif ve negatif sonuçlar ürettiğinin vurgulandığı duyuruda bu testlerin kullanımının derhal durdurulması yönünde çağrı yapıldı.

WHO tarafından yapılan duyuruda, Tüberkülozu Durdurma Birimi Direktörü Dr. Mario Raviglione’nin;

“WHO, kamu ve özel sektördeki sağlık personeli ve hastaların çıkarları için, tüberkülozu teşhis etmekte kullanılan bu serolojik testlerin kullanımının durdurulması çağrısı yapıyor. Aktif tüberkülozu teşhis etmek için kan testlerine başvurulması yanlış bir uyglamadır. Bu testlerin sonuçları tutarsız, hassasiyetten uzak ve hastaların hayatlarını tehlikeye atıyor.”

ifadesine yer veriliyor.

Tüberkülozu teşhis etmek için her yıl bir milyondan fazla kan analizinin gerçekleştirildiğinin belirtildiği duyuruda, bu analizlerin bazı durumlarda test başına 30 dolar kadar yüksek fiyatlara mal olabildiği belirtiliyor. Söz konusu test kitlerinin birçoğunun, herhangi bir düzenleyici otoritenin izni olmadığı halde, ABD ve AB ülkelerinde üretildiğine dikkat çekiliyor.

Duyuruda, Tüberkülozu Durdurma Birimi’nin Tüberküloz Diagnostik ve Laboratuar Güçlendirme Koordinatörü olan Dr. Karin Weyer;

“Tüberküloz için kullanılan kan testleri daha çok diagnostik ürünler için zayıf düzenleyici mekanizmalara sahip, sorgulanabilir pazarlama yöntemlerinin hastaların iyiliğinin önüne geçebildiği ülkeleri hedef alıyor. Bu, düşük standartlara sahip ve güvenilir olmayan sonuçlar üreten testlerin satışına odaklanmış multi-milyon dolarlık bir sektör.”

ifadesini kullanıyor.

Duyuruda ayrıca, bu uyarının WHO tarafından tüberküloz için başvurulan bir uygulamaya karşı açıktan yaptığı ilk olumsuz uyarı olduğuna dikkat çekiliyor ve tüberküloz teşhisi için hızlı ve güvenilir testler konusunda çalışmaların devam ettiği vurgulanıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FDA: Bisfosfonat grubu ilaçlar ile ilgili veriler birbiri ile çelişiyor

Bu ilaçları özofajiyal kanserler ile ilişkilendiren sonuçları inceleyen FDA, osteoporoz tedavisi açısından elde edilen faydaların halen söz konusu risklere baskın...

Kapat