Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Watson, Actavis Grubu’nu 4,25 milyar Euro’ya satın aldı 26 Nisan 2012, Perşembe 19:21

Watson, Actavis Grubu’nu 4,25 milyar Euro’ya satın aldı

Watson Pharmaceuticals ve Actavis Grubu yaptıkları ortak açıklamada, Watson’ın Actavis’i 4,25 milyar Euro karşılığında satın alma görüşmelerinin nihai sonuca ulaştığını duyurdular. Bu uluslararası iki şirketin birleşmesinin ardından dünyanın üçüncü büyük eşdeğer ilaç şirketi olacak olan Watson’ın, 2012 yılı gelirinin yaklaşık 8 milyar dolar olması bekleniyor. Güçlü büyümeye odaklı Actavis, 40’dan fazla ülkede binden fazla ürünle faaliyet gösteriyor. Actavis’in hali hazırda geliştirmekte olduğu 300 ürünü bulunuyor. 2011 yılında da 22 milyar doza ulaşan üretim kapasitesine sahip. 10 binden fazla çalışanı bulunan Actavis, 2011 yılında 2,5 milyar Euro ciro elde etti.

Watson'ın Başkanı ve CEO'su Paul M. BisaroWatson’ın Başkanı ve CEO’su Paul M. Bisaro, birleşmeyle birlikte Watson’ın dünyanın üçüncü büyük eşdeğer ilaç şirketi konumuna ulaşarak, şirketin uluslararası alanda önde gelen lider ilaç şirketleri arasında yer alacağını söyledi. Actavis’in, Watson’ın uluslararası ticari pozisyonlarını pekiştirerek Amerika pazarına sunacağı ek ürünlerin yanı sıra kapasite artırımı da sağlayacağını belirten Bisaro, tek bir ticari anlaşma ile Watson’ın Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ile Rusya da dâhil olmak üzere kilit Avrupa pazarlarındaki uluslararası erişim ağının ve ticari gücünün yaklaşık iki kat artacağını açıkladı. Paul Bisaro, satın alımla birlikte, Watson’ın stratejik büyüme ve iş alanlarını çeşitlendirme hedefini gerçekleştireceğini ve gerçek küresel bir şirket olacaklarını belirtti.

Birleşmenin ardından eşdeğer ilaç gelirlerinin %40’nın Amerika dışındaki pazarlardan elde edileceğini açıklayan Paul Bisaro, satın alma işlemlerinin finansal açıdan cazip olduğunu söyledi ve;

“Bu satın alma kararı, finansal açıdan Watson’ın yakın gelecekteki büyüme profiline ivme kazandıracak. Birleşme öncesi GAAP dışındaki kazançlara olan hızlı etkisini göreceğimiz sinerjinin, 3 yıl içinde yılda 300 milyon dolara ulaşmasını bekliyoruz. Bugünden başlayarak, satın alım işlemlerinin tamamlanacağı süreç sonuna kadar Actavis yönetim ekibiyle birlikte şirketlerin hızlı ve sorunsuz entegrasyonu için yakın çalışacağız. Böylelikle, Watson’ın bu birleşmeden doğan fırsatlardan maksimum faydalanmasını ve potansiyel iş olanaklarını değerlendirerek hissedarlarımızın uzun dönemli büyüme hedeflerine ulaşmalarını amaçlıyoruz.”

dedi.

Actavis Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Claudio Albrecht, Watson ile gerçekleştirilen anlaşmanın, Actavis için tarihi bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Actavis’i güçlü bir konuma yerleştirerek, eşdeğer ilaç sektörününün geleceğini oluşturan büyüme fırsatlarını değerlendirmesini sağladıklarını söyleyen Albrecht, bu güçlü temelin üzerine kurulacak olan Watson ve Actavis birleşmesiyle ortaya çıkacak yeni şirketin, eşdeğer ilaç sektörünün güçlü oyuncuları arasına yerleşeceğinin altını çizdi. Claudio Albrecht, iki şirketin birbirini büyük bir uyum içinde tamamladığını söyleyerek, bu yeni gücün sektörde kendini lider şirketler arasında konumlandıracağına belirtti. Claudio Albrecht, Watson ve Actavis’in biyobenzer pazarına dinamik ve hızlı bir şekilde yerleşeceklerini sözlerine ekledi.

Actavis Türkiye Genel Müdürü Ali TokerActavis Türkiye Genel Müdürü Ali Toker, bu birleşmenin başta devlet olmak üzere Actavis’in tüm paydaşlarına değer yaratacak çok önemli bir gelişme olduğunu belirterek, Türkiye’de sunacakları ürün portföyünün genişlemesi ile Türk sağlığına katacakları hizmet ve servis alanlarının da aynı oranda büyüyeceğini açıkladı. Buna bağlı olarak, dünyanın üçüncü büyük eşdeğer ilaç şirketi olarak sahip olacakları yeni gücün de etkisiyle, dünyanın en önemli pazarlar arasında yer alan Türkiye’de büyümek için yatırım olanaklarını artırmaya yönelik birçok adım atacaklarına duyduğu inancı paylaştı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek nakli “12. Uluslararası Transplantasyon Sempozyumu”nda tartışıldı

Böbrek nakli konusunda uzman 200'ün üzerinde araştırmacı İstanbul'da, Pfizer'in düzenlediği etkinlikte bir araya geldi.

Kapat