Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Haziran 2013, Salı 11:48

Votrient, yumurtalık kanserine de çare oldu

Yapılan klinik çalışmalarda GlaxoSmithKline tarafından üretilen yumurtalık kanser ilacının,  hastalığı kötüleştirmeden, hastaların yaşamlarını birkaç ay uzattığı bildirildi.

Pazopanib olarak bilinen Votrient, ileri böbrek kanseri için 2009 yılında ABD’de kullanım için onay almıştı.

Votrient hakkındaki bulgular, yumurtalık kanseri olan hastalarda ameliyat ve kemoterapi sonrası için bakım ve tedavi olarak kullanılabileceği yönünde.

Almanya’da bulunan Essen Mitte Klinik Profesör’lerinden Dr. Andreas du Bois, yumurtalık kanserini hedef alan bu çalışmanın ilk pozitif bir klinik çalışması olduğunu belirtti. Ayrıca Dr. Bois, ilacın nihayet yumurtalık kanserinin büyümesi üzerinde kontrol sahibi bir ilaç olduğunu gösterdiğini belirtti.

Çalışma, Chicago’daki Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin cumartesi günkü yıllık toplantısında sunuldu. Londra merkezli ilaç firması Glaxo’nun sözcücü Eleanor Bunch, bu yıl yumurtalık kanseri için ABD ve Avrupa’da onay almayı plandıklarını söyledi.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Küresel aşı programları yetersiz”

Dünya Sağlık Örgütü, daha fazla sağlıklı çocuk yetiştirmek için ülkelere aşılama programlarına daha fazla yatırım yapmaları çağrısında bulunuyor. Amerikan Hastalık Kontrol...

Kapat