Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Şubat 2014, Çarşamba 14:23

Uzun boylu kadınların kanser olma riski daha fazla

Kadınların boyu, kanser riskiyle bağlantılı olabilir. Uzun boylu kadınların, kansere yakalanma riskinin daha fazla olabileceği belirlendi.

ABD’deki Albert-Einstein Üniversitesi’nden Geoffrey Kabat ve ekibinin yaptığı araştırmada her 10 santim için kadınların meme, kolon, yumurtalık, böbrek, deri, tiroid ve rektum kanserine yakalanma riskinin yüzde 13 arttığı görüldü.

“Cancer Epidemiology” dergisinde yayımlanan araştırmaya, 50-79 yaşındaki menopoza giren yaklaşık 145 bin kadın katıldı. Kabat, kanserin büyümeye bağlı bir sürecin sonucu olduğunu, dolayısıyla büyümeyle bağlantılı hormonların ve başka etkenlerin kanser riskini artırabileceğini belirtti. Dr. Kabat, yaş, sigara kullanımı, aşırı kilo ve başka etkenlerin kanser riskinde boydan nispeten daha fazla rol oynadığını da hatırlattı.

Araştırmada, boy ve kanser riski arasındaki bağlantının yaş, kilo,eğitim, sigara ve alkol kullanımı, hormon tedavisi görme gibi etkenler göz önüne alınarak kurulduğu belirtilirken kanser riskinin artmaya başladığı belirli bir boy verilmedi. Daha önce İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, 1,52 metreden uzunların her 10 santimetrede kanser


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Canlı hücre kullanılarak doku üretildi

Dünyada ve Türkiye’de ilk defa ‘Üç Boyutlu (3B) Doku ve Organ Basımı Projesi’ kapsamında (3D Tissueand Organ Printing) 3B biyo-yazıcı...

Kapat