Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Temmuz 2009, Salı 17:18

Uzmanlık Dernekleri Platformu’ndan “Tam Gün” açıklaması

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı ve Uzmanlık Dernekleri Platformu Sözcüsü Prof. Dr. İsmail Mete İtil, önceki gün basında çıkan “Doktorlar döner sermayeden maaşlarının birkaç katını kazanıyor” konulu haberin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Sürekli halkı yanıltıcı olarak hekimlerin sistemden memnun olduğunu gösteren yanlış bilgilerle kamuoyu yanıltılıyor” dedi.
 
Prof. Dr. İtil, performans sistemiyle doktorların kazancının maaşın iki mislini bile geçmediğini belirterek şunları söyledi: “Döner sermayeden gelen gelir değişkendir ve sabit değildir. Ayrıca birçok hastane döner sermaye ödemesini bile yapamayacak haldedir. Bu sistem çökmeye mahkumdur ve sistem şu anda içinden çıkılamaz bir hale getirilmiştir. Türkiye’de aile hekimliği sistemi bir türlü oturtulmamaktadır. Normalde aile hekimleri hastaların yüzde 70’ine bakması gerekirken, bu uygulamaya bir türlü geçilememiştir. Bakanlığın tam gün konusundaki inadı nedeniyle üniversite hastanelerinde tam bir çöküş yaşanacaktır. Ekonominin yüzde 13 küçüldüğü bir dönemde sayın bakanın muayenehaneleri kapatmaya çalışması ile işsizlik sayıları daha da artacaktır.”
 
TTB ile ortak eylem planı!
Sürekli halkı yanıltıcı ve hekimlerin sistemden memnun olduğunu göstermeye çalışan yanlış bilgilerle kamuoyunun yanıltıldığını vurgulayan Prof. Dr. İtil, “Yanlış hesap Bağdat’tan döner, önerilen bu yanlış sistem de dönmek zorundadır. Ekonomi rayına girinceye kadar sağlıkta dönüşümle ilgili bütün kanun tasarılarının ertelenmesi gerekir. Söylendiği gibi halkın böyle bir talebi yoktur. Bakanın açıkladığı maaş rakamları ve emekliliğe dair bilgilerin içi boştur. Önerilen bu sistemle bireysel emeklilik teşvik edilmektedir. Tüm uzmanlık dernekleri ve Türk Tabibler Birliği ortak hareket ederek kısa süre içinde de hayata geçecek bir eylem programı hazırlamaktadır” açıklamasını yaptı. 
 

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Abdi İbrahim’de atamalar sürüyor

Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş.'nin Stratejik Planlama Direktörü görevine Leyla Mine Tandağ getirildi.

Kapat