Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Eylül 2012, Cuma 18:11

“Uluslararası Çocuk İstismarı ve İhmali Kongresi” bu yıl Türkiye’de yapılıyor

ISPCAN Uluslararası Çocuk İstismarı ve İhmali Kongresi bu yıl Türkiye’de düzenleniyor. Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği ile International Society for Prevention of Child Abuse and Neglect (ISPCAN) tarafından düzenlenen ve Borusan Holding’in de destek verdiği 19. ISPCAN Uluslararası Çocuk İstismarı ve İhmali Kongresi 9-12 Eylül tarihlerinde Harbiye Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

67 ülkeden yaklaşık 800 uzmanın katılacağı etkinlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in açılış konuşması yapması bekleniyor. ISPCAN Başkanı Irene Intebi, Oklahoma Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Bölümü Sağlık Bilimleri Merkezi Başkanı Robert Block, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi Eş Başkanı Yanghee Lee, Yale Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Bölümü Profesörü John M. Leventhal ve İzmir Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sezen Zeytinoğlu da kongrede ana konuşmacı olarak yer alacaklar.

Her çocuk önemlidir

Teması “Her çocuk önemlidir. Çocukların korunması için yerel, ulusal ve uluslararası işbirlikleri kurulmalıdır” olan kongrede çocuk ihmal ve istismarında tanı, değerlendirme ve tedavi; disiplinler arası işbirliği yolları, kanıta dayalı yaklaşımlar, değişik kültürlerde çocuk ihmal ve istismarına yaklaşım ile çocuğun ticari sömürüsü konuları ele alınacak.

Farklı ülkelerden deneyimli bilim insanlarının kongreye katılması sayesinde Türkiye’de bu alanda çalışan uzmanlar hem bilgi birikimlerini artırma, hem de deneyim ve görüş alışverişinde bulunma olanağını yakalayacak. Türkiye’den 200’ün üzerinde uzmanın katılacağı kongrenin çocukların korunması konusunda toplumsal bilincin ve duyarlılığın artmasına katkı yapması hedefleniyor.

Türkiye’de Çocuk İstismarı

Çocuk istismarı, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek daha fazla kaygı yaratan bir sorun haline geliyor. Türkiye’de bu konuyla ilgili araştırmalar yetersiz olduğu için kesin rakamlar bilinmiyor, ancak fiziksel istismar sıklığının % 30-35, cinsel istismar sıklığının ise % 15-20 civarında olduğu tahmin ediliyor.

19. ISPCAN Uluslararası Çocuk İstismarı ve İhmali Kongresi’nde konuyla ilgili uzmanların bir araya gelmesiyle ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliklerinin geliştirilmesi ve istismara uğramış çocuklara daha etkin bir destek sağlanmasının yollarının açılması amaçlanıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FDA, Xtandi’ye (enzalutamid) 3 ayda onay verdi

ABD'li Medivation ile Japon Astellas tarafından geliştirilen prostat kanseri tedavisi Xtandi'ye (enzalutamid) FDA onayı beklenen tarihten üç ay önce geldi.

Kapat