Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Mayıs 2014, Pazartesi 14:02

Türkiye’nin kanser istatiği açıklandı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2011, 2012 ve 2013 yılı kanser istatistiklerinin henüz hiçbir ülkede resmi olarak yayınlanmadığını belirterek, “Değerlendirmeler projeksiyon ile yapılıyor. Geçen yılın projeksiyon değerlerine göre, yaklaşık 184 bin yeni kanser olgusu beklenmektedir” dedi.

Müezzinoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, kanser hastalarına ve kanser nedeniyle hayatını kaybeden kişilere ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı.

Müezzinoğlu, kanser verilerinin yayınlanma sürecinin, verilerin kalitesi ve tekrarların kontrolü çalışmalarının uzun sürmesinden kaynaklı olarak 3-4 yıl sonra tamamlanabildiğine dikkati çekerek, 2011, 2012 ve 2013 yılı kanser istatistiklerinin henüz hiçbir ülkede resmi olarak yayınlanmadığını belirtti.

Değerlendirmelerin projeksiyonla  yapıldığını ifade eden Müezzinoğlu, geçen yıla ilişkin veri toplama çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Müezzinoğlu, “2013 yılı projeksiyon değerlerine göre, yaklaşık 184 bin yeni kanser olgusu beklenmektedir” dedi.

Geçen yıla ait ölüm verileri çalışmasına TÜİK’in devam ettiğini, çalışmanın 2014 yılı ortalarında tamamlanacağının altını çizen Müezzinoğlu, TÜİK’in 2012 istatistiklerine göre, Türkiye’de kanserden ölen kişi sayısının 69 bin 269 olduğunu kaydetti. Müezzinoğlu, bunların 44 bin 924’ünün erkek, 24 bin 345’inin kadın olduğunu ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, kanser hastalığında görülen artışın, “yaşlı nüfusta meydana gelen artış, tütün kullanımı ve obezite salgını” şeklinde 3 temel sebebi bulunduğunu belirten Müezzinoğlu, Türkiye’de, bunların yanı sıra, kanser kayıtçılığında yapılan iyileştirmelerle daha önce kaydedilmeyen vakaların kayda alınmasının da kanser istatistiklerindeki artışın bir diğer sebebi olduğuna işaret etti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Özel hastane sadece doğuda açılabilecek

Devlet, batı illerinde şehir hastaneleri açmayı planlarken, özel teşebbüse sadece doğuyu adres gösteriyor. Sağlık Bakanlığı, 6 yıl aradan sonra ilk...

Kapat