Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Nisan 2012, Perşembe 19:25

Türkiye’nin ilk minyatür yapay kalp pompası prototipi geliştirildi

Koç Üniversitesi öğretim üyesi ve Üretim ve Otomasyon Araştırma Merkezi Direktörü Doç. Dr. İsmail Lazoğlu ve araştırma ekibi, Florance Nightingale Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Suha Küçükaksu ile ortak çalışmaları sonucunda Türkiye’de sağlık alanında bir ilke imza attılar. Lazoğlu ve Küçükaksu Türkiye’nin ilk vücut içine yerleştirilebilen minyatür yapay kalp pompası sisteminin prototipini geliştirdi.

Proje, Türkiye Makina İhracatçılar Birliği, TÜBİTAK, KOSGEB, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Ekonomi Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü. Tüm Türkiye’yi kapsayan “Makina İmalat Teknolojileri AR-GE Pazarı”nda “Akademisyen Kategorisi”nde İkincilik ödülünü kazanan projeye ödülü, 13 Nisan Cuma günü Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle verildi.

Ülkemizde kalp yetmezliği sorunu yaşayan ve donor kalp bulamayan her yıl 10 binden fazla hasta için alternatif bir çözüm olarak düşünülen ve karın boşluğuna yerleştirilecek şekilde tasarlanan yaklaşık 5 cm çapındaki minyatür sistemin imalatı Koç Üniversitesi‘nde gerçekleştirildi. Üniversite’den yapılan duyuruda, minyatür kalp pompası sisteminden laboratuvar performans testlerinde oldukça iyi sonuçlar elde edildiği belirtildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Johnson&Johnson dünyanın en itibarlı 3. şirketi

Forbes ve İtibar Enstitüsü'nün yıllık itibar listesinde Johnson&Johnson üst üste ikinci kez 3. sırayı aldı.

Kapat