Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Nisan 2011, Pazartesi 19:53

Türkiye’nin ilk kopya koyunu Oyalı anne oldu

Oyalı, başarılı geçen sezaryen operasyonu ile 4 kg ağırlığında, sağlıklı bir dişi kuzu dünyaya getirdi. Sezaryenle dünyaya gelen kuzuya “Bahar” adı verildi. TÜBİTAK ve Devlet Planlama Teşkilatı tarafından desteklenen proje, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Birler yönetimindeki uzman bir ekip tarafından hayata geçirildi.

Kasım 2010 tarihinde yapılan suni tohumlama uygulaması sonucu normal yollardan gebe kalan Oyalı sağlıklı bir yavru dünyaya getirdi. Bu doğum, klon canlıların klonlanan canlılara sadece genetik anlamda değil, diğer açılardan da benzediklerinin ve tüm normal fonksiyonlarını yerine getirebildiklerinin gösterilmesi açısından büyük önem taşımakta. Türkiye’de yine bir ilke imza atan İstanbul Üniversitesi, klon çalışmalarını, 2005 yılından beri başarılı biçimde sürdürmekte.

Türkiye’nin İlk Kopya Koyunu İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Birler yönetimindeki uzman ekibin 69 klon embriyoyu 8 koyuna transfer etmesiyle başlayan süreçte 2 koyun hamile kalmıştı. Yoğun bakım ve takiplerin sonunda sağlıklı bir hamilelik dönemi geçiren koyunlardan ilki, 21 Kasım 2007 Çarşamba günü Veteriner Fakültesi’nde sezaryenle doğum yaptı. Türkiye’nin bu ilk kopya koyununa “Oyalı” adı verildi.

Hayvancılık ve insan sağlığını ilgilendiren birçok konuda çığır açabilecek bu çalışma, bilim tarihine, Türkiye’nin ilk klon projesi olarak geçti.
 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sanofi-ventis diyabet bölümüne yeni direktör atandı

Sanofi-aventis Grubu'nun en önemli tedavi alanlarından Diyabet ve Metabolizma Pazarlama ve Satış Direktörlüğü'ne Pelin Yunusoğlu atandı.

Kapat