Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Aralık 2013, Çarşamba 13:56

Türkiye’deki sahte ilaçlar ABD’ye kadar uzanıyor

Wall Street Journal gazetesi, 2012 yılında, Türkiye’de merdiven altı imalathanelerde üretilen sahte kanser ilaçlarının ABD’ye kadar uzandığını yazdı. İstanbul Emniyeti, haberde geçen bilgilerden de yararlanarak sürdürdüğü soruşturmayı operasyona dönüştürdü. İstanbul merkezli 9 ilde 130 adrese baskın düzenlendi. 60 kişi gözaltına alındı. Çoğunluğu 5 bin kutu sahte ilacın ele geçmesi akıllara ‘acaba piyasadaki kanser ilaçları da mı sahte’ sorusunu getirdi.

Wall Street Journal, Türkiye’de merdivenaltı olarak sahtesi üretilen kanser ilaçlarının, İstanbul’dan Mısırlı ve Suriyeli aracılarla İsviçre, Danimarka, İngiltere ve ABD’ye satıldığı ve binlerce kanser hastasının içinde tuz ve nişasta olan bu ilaçları yok yere kullandığını yazdı. ABD’de 120 kutu sahte ilaç ele geçti. Faturalarda yapılan incelemede, kanser ilaçlarının üretildiği belirtilen medikal firmasının yerinde tekstil atölyesi olduğu anlaşıldı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Yenilikçi ilaçlara erişimi fiyat politikası zorlaştırıyor”

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) Başkanı Güldem Berkman, başta kanser olmak üzere Türkiye'de yenilikçi ilaçlara erişimde sorunlar bulunduğunu, en önemlisinin...

Kapat