Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Mart 2014, Perşembe 14:02

Türkiye’de yılda 3 bin kök hücre nakli yapılıyor

Prof. Dr. Deniz Sargın, Türkiye’de bir yılda yaklaşık 3 bin kök hücre nakli yapıldığını söyledi.

Medipol Mega Hastaneler Kompleksi Erişkin ve Pediatrik Kemik İliği Nakil Merkezi açılışı yapıldı. Açılışa çok sayıda öğretim üyesi, hematolog, onkolog ve davetli katıldı. Türkiye’de mevcut kök hücre nakli merkezi sayısının 61’e yükseldiği merkezin açılışında konuşma yapan Medipol Mega Hastaneler Kompleksi Medikal Direktörü Prof. Dr. O. Gazi Yiğitbaşı,

“Medipol hem eğitimde hem de hastanecilikte tecrübesi olan bir kurum. Kurumun geçmişten bugüne gelen 6 tane müessesi bulunuyor. Bugünkü merkezimizle yedincisini de açmış olduk” dedi. Türkiye’nin en büyük kapasiteye sahip özel hastanesi olduklarını belirten Prof. Dr. Yiğitbaşı, “Aynı zamanda özel hastane bazında da en fazla branşa sahibiz. Hemen hemen 60’ın üzerinde anabilim dalında hizmet veren dev bir yapıyız” ifadelerini kullandı.

Merkezin açılışı sebebiyle onur konuğu olarak davet edilen Hacettepe Üniversitesi Kök Hücre Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Emin Kansu, katılımcılara ‘Kök Hücrenin Dünü, Bugünü ve Geleceği’ isimli bir sunum yaptı. Prof. Dr. Kansu, “Öncelikle Medipol Üniversitesi Hastanesi’ni bu yeni atılımı için başta Deniz Sargın olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Gazi Yiğitbaşı ile Mehmet Hızarcı’yı yürekten kutluyorum, mükemmel bir tesis yapmışlar. Gençlerin de buraya geleceğine eminim” dedi.

‘DENEYİME VE FİZİKİ ŞARTLARA SAHİBİZ’
11 yatak kapasiteli bir üniteye sahip olduklarını açıklayan Pediatri Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi Sorumlu Hekimi Prof. Dr. Volkan Hazar, “Bir odamız yoğun bakım odasına dönüşebilecek özelliklere sahip. Hastanın izolasyonu açısından tüm odalar hepa filtreli ve pozitif hava basınçlı. Otolog, allojenik, kordon kanı ve haploidentik transplantasyonu yapabilecek deneyime ve fiziki şartlara sahibiz. Hedefimiz yıllık 60 ila 80 allojenik kit yapabilmek” diye konuştu.

Erişkin Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi Sorumlu Hekimi Prof. Dr. Deniz Sargın, “Türkiye’de mevcut kök hücre nakil merkezi sayısı bizimle birlikte 61 oldu. Türkiye’de bir yılda yapılan kök hücre nakli sayısı 3 bin civarında. Amacımız bilimsel, etik kurallara uygun, yurt içinde ve yurt dışında konusunda en iyi çalışan kök hücre nakil merkezlerinden birini oluşturmak” ifadelerini kullandı. Merkezin açılış toplantısı sonrasında düzenlenen kokteyl ardından katılımcılar merkezi gezme fırsatı da yakaladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sıtmanın en yaygın ikinci türünün kökeni belirlendi

Fransız bilimadamları, ''Plasmodium falciparum''dan sonra sıtmaya en fazla neden olan ''Plasmodium vivax'' parazitinin sanıldığı gibi Asya değil Afrika kökenli olduğunu...

Kapat