Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Haziran 2013, Cuma 09:54

Türkiye’de en çok kalp ve kaslar öldürüyor

İnsanoğlunun mikroskobik ölüm haritası kıtalara göre değişiyor. Kuzey Amerika’da ‘yağ dokusu’ can alırken, Orta Asya ve beraberinde Türkiye’de ise en çok kalp ve kaslar öldürüyor.

Araştırmalara göre insanların hangi hastalıklara yakalandıkları ve ölüm nedenleri yaşadıkları coğrafi konuma göre değişiklik gösteriyor. Bu düşünceden yola çıkan araştırmacılar kıtaları, ‘en çok ölüme neden olan vücut parçasının mikroskobik görünümüyle’ hazırladı.

İNGİLTERE’DE sanatçı Odra Noel’in hazırladığı ve Kraliyet Topluluğu Yaz Bilim Sergisi’nde yer alacak ‘hastalık haritası’ dünyada insanların kıtalara göre en çok hangi nedenlerle hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor.

Buna göre obezitenin adeta bir salgın haline geldiği Kuzey Amerika, haritasında ‘yağ dokuları’ dikkat çekiyor. Star gazetesi’ndeki habere göre; Avrupa ve Rusya’ya bakıldığında ise ‘beyin dokusu’ öne çıkıyor. Bu bölgelerde, yaşlı nüfusun artması nedeniyle nörodejeneratif hastalıklar artış gösteriyor.

Sibirya, Orta Asya ve devamında Türkiye’de ise ölümler en çok kalp ve kas dokularından dolayı yaşanıyor. Doğu Asya ve Pasifik bölgesine bakıldığında, ‘pankreas dokusu’ göze çarparken Afrika kıtasında insanları ‘kan’ nedeniyle bulaşan hastalıklar, Grönland’da ise kısırlık öldürüyor. Gizmodo sitesinin haberine göre, haritayı hazırlayan sanatçı Odra Noel, organlar, dokular, hücre yapısı ve mitokondriya hakkındaki bilgisini farklı bir çalışmada ortaya koymak istedi. Tıp eğitimi alan sanatçı, eski haritaları anımsatmak için, haritasını ipek üzerinde renklendirdi. ‘Hastalık haritası’, 2 Temmuz’da Londra’da Kraliyet Topluluğu Yaz Bilim Sergisi’nde sunulacak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Meme kanserine önleyici ilaç önerisi

Beş yıl süreyle her gün kanserli kadınların kullandığı bu ilaçlardan içmeleri tavsiye edildi. İngiltere'de kısa adı "NHS" olan "Ulusal Sağlık...

Kapat