Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Mart 2011, Salı 14:07

Türkiye’de bir sağlık üssünün tohumları atılıyor

Ar-Ge konusunda 15 yıldır başarılı bir işbirliği yürüten sanofi-aventis Türkiye ile Ege Üniversitesi, Türkiye’de inovasyon ortamının geliştirilmesini sağlayacak yeni bir işbirliğine imza attılar. Türkiye’deki ilaç araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin çoğaltılması ve derinleştirilmesinin amaçlandığı anlaşma kapsamında sanofi-aventis ve Ege Üniversitesi klinik araştırma çalışmalarına ek olarak ortak bir bilim platformu kurmaya dönük pek çok bilimsel çalışmayı ortaklaşa yürütecekler.

Protokolle beraber sanofi-aventis, Ege Üniversitesi ile yürüttüğü klinik çalışma sayısını da artırmayı hedefliyor. Özellikle diyabet, onkoloji, kardiyoloji ve merkezi sinir sistemi alanlarında klinik çalışmaların çoğaltılması amaçlanıyor. İlaç keşfinin en önemli adımları arasında yer alan Faz I çalışmaları da bu işbirliğinin ana hedefleri arasında yer alıyor. Bu bağlamda 2011 yılında ikinci Faz I çalışmanın daha hayata geçirilmesi planlanıyor. Ege Üniversitesi bu işbirliği kapsamında yeni buluş potansiyeli olan projeleri öncelikle s-a değerlendirmesine sunarken sanofi-aventis de klinik çalışmalarında Ege Üniversitesi’ne öncelik verecek. Anlaşma kapsamında ayrıca, araştırıcılara sanofi-aventis’in global ağında eğitim ve staj imkanı sağlanması, tıp fakültesi öğrencilerine başarı bursu verilmesi, öğrenci ve akademisyenlere Ar-Ge seminerleri, Ar-Ge derslerini de kapsayan geniş bir program yer alıyor.

İki Kurum arasındaki işbirliği protokolü, sanofi-aventis Türkiye Ülke Başkanı Olivier Guillaume, sanofi-aventis Türkiye Medikal Direktörü Edibe Taylan ile Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Candeğer Yılmaz ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Serhat Bor’un katılımıyla 21 Mart Pazartesi günü İzmir Swiss Otel’de düzenlenen törende imzalandı. İmza töreniyle eş zamanlı olarak düzenlenen “Sağlıkta İnovasyon” Zirvesi ile de, sanofi-aventis ile Ege Üniversitesi ile yapılan işbirliğinin ilk projesi hayata geçirildi. Zirvede, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi Çevrimsel Bilim Bölüm Başkanı Prof. Dr Steven D. Freedman, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Massachusetts General Hospital Tıbbi Mühendislik Merkezi Öğretim Üyesi Korkut Uygun, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl ve Sanayi Bakanlığı Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürü Ziya Karabulut gibi akademisyen, bürokrat ve sektör temsilcileri “Türkiye Sağlıkta İnovasyonun Neresinde?” sorununu masaya yatırdılar.

15 yıldır devam eden başarılı işbirliği
Sanofi-aventis ve Ege Üniversitesi, 15 yıldır devam eden işbirlikleri kapsamında, birçok başarılı projeye imza attı. Sanofi-aventis, bilimsel anlamda başarılarıyla ön plana çıkmış olan Ege Üniversitesi ile birçok klinik araştırma projesini başarıyla birlikte yürüttü. Sanofi-aventis, bugüne kadar Ege Üniversitesi çatısı altında 20 adet klinik araştırmayı destekledi ve tüm bu araştırmalar her iki tarafın da işbirliği ile başarı ile tamamlandı. Bunlardan en önemlisi ise Türkiye’de gerçek anlamda yeni bir ürünün geliştirilmesini ifade eden ilk Faz I çalışma oldu. 2008 yılı sonunda sanofi-aventis ile Ege Üniversitesi İlaç geliştirme ve Farmakokinetik Uygulama Merkezi-ARGEFAR’ın ortak çalışmaları sonucunda gerçekleştirilen çalışma aynı zamanda Türkiye’nin bilimsel olarak klinik çalışmalardaki başarısının bir tescili ve bunu yapmaya uygun görülen çok az sayıda ülke ile birlikte kabul edilebilirlik düzeyine geldiği anlamını taşıyor. Bu çalışma ile Türkiye sanofi-aventis Grubu bünyesinde Faz I çalışma yapılabilen 8 ülke arasına girdi. ABD, Belçika, Fransa, Hollanda, İspanya, İsviçre ve İtalya’dan sonra Türkiye’nin bu alandaki yetkinliği ikinci çalışmanın da yolunu açmış oldu.

Ayrıca Ege Üniversitesi, AkademiKA® Ödülleri’nin ilkinde yaptıkları başvuru ile kurum olarak birincilik ödülünü kazanmıştır. Kazandıkları para ödülü ile Ar-Ge altyapılarına yatırım yapan Üniversite, bu alandaki uzmanlığını pek çok projede sanofi-aventis ile paylaşmıştır.

Sanofi-aventis, Ege Üniversitesi’nde 2004 yılından bu yana, ortopedi, onkoloji, endokrinoloji ve diyabet alanlarında faaliyet vermek üzere 4 klinik araştırma odası kurmuştu. 2011 yılı içerisinde, bu odalara bir tane daha eklenmesi planlanıyor. Bu odaların en büyük özelliği, tüm sektöre ve araştırmacıların kullanımına açık olması. Bu da sanofi-aventis ve Ege Üniversitesi’nin; Türkiye’deki Ar-Ge ortamının gelişmesine duyduğu inancın önemli bir göstergesi olarak nitelendiriliyor.

Temel ve uygulamalı araştırmalarla insan sağlığı alanındaki bilgi birikimini artırmak amacıyla yapılan anlaşma ise aynı zamanda Ege Üniversitesi ile sanofi-aventis arasındaki bilimsel bilgi alışverişini teşvik etmeyi hedefliyor. İki kurum, yeni işbirliği protokolü çerçevesinde, Üniversite çatısı altında yürütülecek klinik araştırma çalışmalarına ek olarak ortak bir bilim platformu kurmaya dönük pek çok bilimsel çalışmayı ortaklaşa sürdürecek.

Harvard modeli Türkiye’ye taşınıyor
Türkiye ilaç sektöründe Ar-Ge yatırımının yüzde 25’ini tek başına gerçekleştirerek Ar-Ge’ye en fazla yatırım yapan ilaç şirketi olan sanofi-aventis bu anlaşmanın bir benzerini de, geçtiğimiz ekim ayında Hardvard Üniversitesi ile imzalamıştı. Ege Üniversitesi ile yapılan işbirliği anlaşması, Türkiye’yi Bölgesi’nde Ar-Ge merkezi olarak seçen sanofi-aventis’in bu kapsamda gerçekleştirdiği önemli bir adım olarak da öne çıkıyor. Yakın bir zamanda Türkiye, sanofi-aventis’in faaliyet gösterdiği birçok ülkenin Ar-Ge çalışmalarının da koordinasyonunu üstlendi.
 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Lilly İlaç’a yeni hukuk direktörü

Farklı holding bünyelerinde hukuk danışmanı ve İstanbul'un tanınmış hukuk bürolarında avukat ve ortak olarak görev yapmış olan Hande Varhan, Lilly...

Kapat