Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Eylül 2013, Pazartesi 14:50

‘Türkiye’de aşılama oranı % 97’lere ulaştı’

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Komitesi 63. Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, önlenebilir hastalıklarla mücadele konusunun önemine işaret etti.

Bu konuda önemli aşama kaydettiklerini söyleyen Bakan Müezzinoğlu, “Aşılama oranımız yüzde 97’lere ulaştı. Çocuk çağı aşı takviminde 2005’te 7 olan antijen sayısını 7 yılda 13’e çıkardık. Çocuklarımızı 13 ayrı hastalığa karşı çocuklarımızı korumuş oluyoruz. Koruyucu hekimlik alanında yaptığımız çalışmalarda gösterdiğimiz hassasiyet bundan sonra da artarak devam edecek. Ülkemiz için öncelikli sağlık sorunu olan sigara ve tütün ürünlerinin kullanımının önlenmesine yönelik kapsamlı program yürütüyoruz. Bu mücadelede önemli başarılar elde ettik. Bu başarımız Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünya ülkelerine örnek gösteriliyor. Bu arada şunun altını özellikle çizmek istiyorum ki sayın Başbakanımız’ın bu konuya verdiği önem ve her türlü desteği bu başarımızın itici gücü olarak gördük” diye konuştu.

Tütün ve ürünleriyle mücadeleye de değinen Müezzinoğlu, toplantıda, Avrupa Ruh Sağlığı Eylem Planı’nın tartışılarak karara bağlanacağını söyledi. Bakan Müezzinoğlu, önemli bir küresel halk sağlığı sorunu olan obeziteyle etkili bir şekilde mücadeleye başladıklarını da hatırlattı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hastanelerde koronavirüs önlemi

Sağlık Bakanlığı, bilimsel danışma kurulunun önerisi doğrultusunda, koronavirüs vakası görülme ihtimaline karşı hastanelerde "Pandemik İnfluenza Eylem Planları" güncellenecek, koruyucu ekipman...

Kapat