Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Nisan 2014, Pazartesi 10:30

Türkiye kanser araştırma merkezi olacak

Türkiye, birçok hastalığın tedavisinde kullanılacak bitkilerin ileri düzeyde araştırılmasını sağlayacak uluslararası yeni bir merkeze kavuşuyor.

Yurtdışından gelecek araştırmacılara da açık olacak merkezde kanser ve genom araştırmaları yapılabilecek. Çankırı Karatekin Üniversitesi bünyesindeki 3 bin 300 metrekarelik alanda kurulan araştırma merkezinin inşaat bedeli yaklaşık 4 milyon lira. Rektör Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, “Türkiye için endemik bitki en önemli potansiyellerimizden biridir ve bu alandaki çalışmalar istenilen düzeyde değildir. Bu merkez, tedavide kullanılabilecek bitki türleri üzerinde ileri düzeyde araştırmalar yapma imkânı sağlayacaktır” dedi. Merkezde kimya ve biyoloji bölümleriyle gıda ve kimya mühendislikleri 28 laboratuvarda çalışacak. Eylülde açılması planlanan merkeze, “Namık Tanık Kanser Araştırma Merkezi” adı verilecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Mysoline 250 Mg tabletin piyasaya verilmesi hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun resmi internet sayfası www.titck.gov.tr adresinde "Mysoline 250 Mg Tablet"hakkında bir duyuru yayımlanmış olup, duyuruda; "Keymen İlaç...

Kapat