Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Aralık 2013, Cuma 16:15

Türkiye Halk Sağlığı Derneği Ödülleri’nde kazananlar belli oldu

Türkiye’de halk sağlığı konusunda çalışmaya başlayan ilk dernek olan Türkiye Halk Sağlığı Derneği’nin 2013 Yılı Ödül Töreni’nde, 14 dalda ödüller sahiplerini buldu. 

19 Aralık 2013 Perşembe akşamı İstanbul Deniz Müzesi’nde gerçekleştirilen Ödül Töreni’ne, halk sağlığı için proje geliştiren birçok kişi ve kurum katıldı. Önümüzdeki yıllarda da devam etmesi planlanan Halk Sağlığı Ödülleri’nde “Genel Sağlık, Gıda ve Beslenme, Kadın Sağlığı, Çevre, Hayvan Dostlarımız, İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı, Sağlıklı Yapılar ve Şehircilik, Düşünsel Gelişim ve Eğitim, Sanatsal Etkinlikler, Anne ve Çocuk Sağlığı, Sağlık İçin Spor, Yaşlı Sağlığı, Engelli Sağlığı, Özel Ödül” gibi farklı kategorilerde ödüller dağıtıldı. Yapı Kredi, Hürriyet Gazetesi, Nesin Vakfı, Eskişehir Belediyesi gibi farklı kurum ve kuruluşlar, halk sağlığına yönelik yapmış oldukları değerli projelerleödüle hak kazandılar. (Tüm liste ekte paylaşılmıştır). Derneğin özel ödülü,koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında ülkemizde yaptığı aşı çalışmalarıyla Dr. Mustafa Topal’a verildi.

Ödül Töreni’nde bir konuşma yapan Türkiye Halk Sağlığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Güzey: “Ülkemizde halk sağlığı alanında çalışma yapan çok değerli kişi ve kurumları desteklemeyi bir görev olarak görüyoruz. Türkiye Halk Sağlığı Derneği Ödülleri ile ülkemiz Halk Sağlığı çalışmalarına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.” dedi.

 2013 HALK SAĞLIĞI ÖDÜLLERİ
 GENEL SAĞLIK KATEGORİSİ
 BAŞINIZA GELMEDEN!
 MERCK

Diğer kanser türleri karşısında Türkiye’de bilinirliği daha düşük olan baş ve boyun kanserlerine dair farkındalık yaratmak amacıyla “Başınıza Gelmeden” kampanyası oluşturulmuştur. Kampanya ile kamuoyunda konuyla ilgili önemli bir bilinirlik ve farkındalık sağlanmıştır.

ÇEVRE KATEGORİSİ
BikeLAB
EMBARQ TÜRKİYE – SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM DERNEĞİ

Proje kapsamında, çağımızın halen en çevre dostu ulaşım araçlarından biri olan bisikletin, trafik ve çevre sorunu olan metropollerde kullanımının artırılmasını sağlayan faaliyetler gerçekleştirilmektedir.

DÜŞÜNSEL GELİŞİM ve EĞİTİM KATEGORİSİ
NESİN VAKFI

Nesin Vakfı; sağlıklı bir gelecek yolunda, eğitim olanaklarından yoksun çocukların, tükettiğinden çok üreten, toplumsal sorumluluğu olan, özgüvenli, özverili, kendini sürekli geliştiren, topluma yararlı bireyler olarak yetişmelerini sağlamak için çalışmaktadır.

SANATSAL ETKİNLİKLER KATEGORİSİ
EKREM ATAER HALK KOROSU

2005 yılında sanatçı Ekrem Ataer tarafından kurulan Türkiye’nin en büyük halk korosu, 2010 yılından beri Şişli Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Koro, salt müzik çalışmalarının yanında, ülke gündemine duyarlı ve gündem üzerine konserler veren bir sivil toplum sesi olarak faaliyet göstermektedir.

SAĞLIK İÇİN SPOR KATEGORİSİ
BEBESTAD
NAİLİ MORAN ATLETİZM EĞİTİMİ VAKFI

Bebestad Atletizm Oyunları, çocuklara “Atletizm Oyunu” oynama zevkini vermek için projelendirilmiştir. Atletizmi, çocuklar için çekici bir faaliyet haline getiren, onları eğlenceli oyun ortamında buluşturacak ve fiziksel güç olarak her çocuğun erişebileceği seviyede temel spor becerileriyle donatılmış takım oyunları hazırlamaktadır.

SAĞLIKLI YAPILAR ve ŞEHİRCİLİK KATEGORİSİ
ESKİŞEHİR BELEDİYESİ

Eskişehir’in parkları, müzeleri, sanayi kuruluşları ve sanatla iç içe olmasının yanında sağlık, ulaşım, eğitim gibi temel yaşam kalitesi çok yüksek seviyededir. Bir zamanların orta ölçekli Anadolu şehri iken bugünkü haline kavuşmasının arkasında müthiş bir başarı öyküsü vardır.

DSC_7030

İŞ GÜVENLİĞİ ve İŞÇİ SAĞLIĞI KATEGORİSİ
İSAG

İSAG, bugün itibariyle 35.153 iş güv enliği uzmanı ve 7.000’e yaklaşan işyeri hekimi ile birlikte, sektöre yeni başlayan, bu yıl sayısı 50.000’i bulacak, tüm İSG profesyonelinin ellerinden tutarak, mesleki tecrübesi olan bilim insanlarıyla bilim köprüsü kurmayı amaçlamaktadır.

GIDA ve BESLENME KATEGORİSİ
YOLA SAĞLAM ÇIK
BRISA

Proje kapsamında; görevli beslenme uzmanı ve spor eğitmenleriyle, Mayıs ve Haziran aylarında 45 farklı nokta arasında 7.616 km yol yapılarak ulaşılan yaklaşık 2.500 uzun yol şoförüne, beslenme ve sporun emniyetli sürüşe etkileri konusunda bilgi verip önerilerde bulunulmuştur.

ANNE ve ÇOCUK SAĞLIĞI KATEGORİSİ
LÖSEV

LÖSEV’de sosyal güvencesi olmayan ya da lösemi gibi zor bir tedaviyi karşılayamayacak kadar yoksul olan sayıları 15.000’i aşan lösemi hastası çocuğa tamamen ücretsiz tedavi ve eğitim hizmetleri verilmekte, ailelerine ise maddi yardımlar ve psikolojik destek sağlanmaktadır.

KADIN SAĞLIĞI KATEGORİSİ
AİLE İÇİ ŞİDDETE SON
HÜRRİYET GAZETESİ

Aile İçi Şiddete Son Kampanyası, 2004 yılında aile içinde yaşanan şiddet konusunda farkındalık yaratmak ve çözümlenmesine katkıda bulunmak amacıyla, sosyal sorumluluk projesi olarak başladı. Özel ekler, kitapçıklar, broşürler, afişler yayınlandı ve reklam kampanyaları gerçekleştirildi. Acil Yardım Hattı oluşturularak, bugüne kadar 37.000 çağrıya cevap verildi. Aile içi şiddete karşı önemli bir farkındalık oluşturuldu.

YAŞLI SAĞLIĞI KATEGORİSİ
KASEV

KASEV bünyesinde, 130 yaşlımıza, 60 kişi en iyi şekilde hizmet vermektedir. Yatalak, yatağa bağımlı, felçli, hastane sonrası bakım gerektiren, alzheimer ve parkinsonlu ihtiyaç sahibi yaşlılar için de tıbbi bakım hizmeti verilmektedir.

ENGELLİ SAĞLIĞI KATEGORİSİ
ENGELSİZ BANKACILIK
YAPI KREDİ

Engellileri toplumun bir parçası olarak sosyal hayata daha çok katabilmek için sorumluluk alarak, bankacılık sektöründe bir ilki temsil eden Engelsiz Bankacılık Programı ile engellilerin bankacılık hizmeti alırken yaşadıkları sıkıntıları en aza indirmek amacıyla Görme Eng ellilere Yönelik Engelsiz POS, ATM, Yazıyı Sese Çeviren Teknoloji, Ortopedik Engellilere Yönelik Engelsiz ATM gibi farklı uygulamalar başlatılmıştır.

HAYVAN DOSTLARIMIZ KATEGORİSİ
HAYVAN DOSTU KUMBARA PROJESİ
ŞİŞLİ BELEDİYESİ

Proje kapsamında Şişli Belediyesi; sokakları paylaştığımız kedi ve köpeklerin barınma sorunlarına dikkat çekmek ve sokak hayvanlarına yardım eli uzatmak için “Çare Sensin! Satın Alma, Sahiplen!” sloganıyla Şişli semtini kedi-köpek evleri ve Hayvan Dostu Kumbaralarla donatmaktadır.

ÖZEL ÖDÜL
DR. MUSTAFA TOPAL

Ülkemizde halk sağlığına, koruyucu sağlık hizmetleri konusunda 600 milyon dozdan fazla aşı ile destek oldu. Bu aşılar 1960’lı yıllarda doğan hemen herkese uygulandı ve halen de uygulanmaya devam etmektedir.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yeniden yapılacak.

Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yerine konut yapılacağı tartışmaları geçtiğimiz yıl son bulmuştu. Deprem güvenliği açısından riskli ve eski binalar...

Kapat