Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Aralık 2011, Cuma 14:14

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği kolesterol hastalarını uyardı

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği yönetim kurulu, son günlerde görsel ve yazılı medyada kolesterol üzerinde yapılan tartışmalar sonucunda, hasta ve doktorların tedirgin olduğuna değinerek kamuoyunu doğru yönde aydınlatmak amacıyla yazılı basın açıklamasında bulundu:

“Lipid ve metabolizma hastalıkları endokrinolojinin uzmanlık alanları arasında bulunmaktadır. Kolesterol birçok hormonun ve hücrenin yapı taşıdır. Bu maddenin eksikliği veya fazlalığının insan organizmasında farklı etkileri vardır. Kolesterol sadece besinlerle alınmaz, vücudumuzda önemli bir kısmı üretilir. Serumda ölçülen total kolesterol içerisinde vücuda yararlı ve zararlı etkileri olan gruplar vardır. Kolesterolün yararlı ve zararlı etkileri kişiden kişiye hem genetik, hem de metabolik özellikleriyle ilişkili olarak farklılık gösterebilir. Bu gerçeklik biz hekimlerin sıkça söylediği gibi tıpta hastalık yok hasta vardır sözcüğünün ne denli doğru olduğunu ve benzer tartışmalarda da göz ardı edilmemesi gerektiğini göstermektedir. Zararlı kolesterolün artışının bazı damar hastalıklarının oluşumunda risk faktörü olduğunu gösterir yeterli bilimsel veriler mevcuttur, fakat her hasta yine de bireysel olarak değerlendirilmelidir. Özellikle diyabet, hipertansiyon, felç, kalp hastalığı gibi durumlarda kolesterolün bazı değerler üzerinde bulunması tıbbi tedaviyi gerektirir.”

Duyuruda ayrıca,

“Tedavi gerektiren durumlarda ilk uygulama Tıbbi beslenme tedavisi ve fiziksel aktivitenin arttırılması şeklinde tanımlanan yaşam tarzı değişikliği olmalıdır. Ancak bunun yetersiz kaldığı durumlarda bilimsel olarak etkinliği gösterilmiş ilaçlara gereksinim olmaktadır. Konunun uzmanı hekimlerin reçetelediği ilaçları kullanan hastaların tedavilerine devam etmeleri, kullandıkları tedavileri hekimlerine danışmadan kesmemeleri hayati önem taşımaktadır. Konu hakkında açıklayıcı bilgiye ihtiyacı olan hasta ve hekimlerimiz derneğimizin web sayfası turkendokrin.org‘dan ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler”

ifadelerine yer verildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Abdi İbrahim Genel Müdürü Dr. Cüneyt Gedikli: İlaç sektöründe kârlılıktan bahsetmek zor

Abdi İbrahim Genel Müdürü Dr. Cüneyt Gedikli, yeni dönemde ilaç sektörünü bekleyen pazarlama tabanlı zorlukları "Müşteri Çağında Pazarlama Zirvesi"nde katılımcılarla...

Kapat