Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Ağustos 2013, Pazartesi 09:56

Türkiye canlıdan akciğer nakline hazırlanıyor

Yaptığı başarılı organ nakli operasyonlarıyla adını duyuran Türkiye, sağ kalım oranını artıran canlıdan akciğer nakline hazırlanıyor.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin organ nakli ameliyatlarında çok iyi bir yerde olduğunu, başarı ve operasyon sonrası sağ kalım oranı yüksek ameliyatlar gerçekleştirildiğini söyledi.

Organ bağışının yetersizliği nedeniyle kadavradan nakillerin sınırlı sayıda yapılabildiğine dikkati çeken Kapuağası, nakillerin yüzde 75-80’inin daha çok aile yakınlarının bağışıylarıyla gerçekleştirildiğini vurguladı.

Hayati önem taşıyan ve canlıdan alınma ihtimali olmayan kalp gibi organların nakilllerinin daha az sayıda yapılabildiğini dile getiren Kapuağası, Bakanlık olarak ulusal koordinasyon sistemi kurulduğunu, bu sayede elektronik ortamda organların doku uyumuna ve belirlenen puanlama sistemine göre en adil şekilde ihtiyacı olan hastaya dağıtım yapıldığını bildirdi.

“Yurtdışındaki nakil merkezleri akciğer için hasta gönderilmemesini istiyor”

Türkiye’de geçmiş yıllarda akciğer nakilleri için hastaların çoğunun yurt dışına sevk edildiğini dile getiren Kapuağası, 2011’de yurt dışında akciğer nakli yapan merkezlerin “kendilerine artık nakil için hasta gönderilmemesini istemesi” üzerine, nakil hastalarının büyük sıkıntı yaşadığını söyledi.

Kapuağası, Türk hekimlerin, akciğer nakli üzerine tecrübe kazanmaları için yurt dışına gönderildiğini hatırlatarak, “Yurtdışına akciğer nakli tecrübelerini artırmak için gönderilen ekiplerimizin yurda dönmesiyle, aktif olan akciğer nakli merkezimiz 1’den 5’e çıkarılmış ve yıllık nakil sayımız ortalama 3’ten 2012 itibarıyla 25 akciğer nakli gerçekleştirilmiştir” dedi.

Kapuağası, “Bu naklin ülkemizde uygulamaya geçilmesi için çalışmalar başlatıldı. Bu amaçla, başarılı canlı nakilleri gerçekleştiren Avusturya ve Japonya gibi ülkelere ekiplerimiz giderek operasyonlara katıldı. Yeterli tecrübenin oluşması durumunda gerekli altyapılar en kıs


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bakanlık özel hastanelere tanıtım düzenlemesi getirdi

Bakanlık genelgesine göre özel hastaneler, ücretsiz servis, muayene, check up ve kanser gibi tarama kampanyaları düzenleyemeyecek. Bazı özel sağlık kuruluşlarının hasta kapma yarışında...

Kapat