Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Haziran 2013, Perşembe 09:38

Türkiye Avrupa’da tuzun en çok tüketildiği ülke

Türkiye’nin Avrupa’da tuzun en çok tüketildiği ülke olduğu bildirildi. Tuz tüketiminin azaltılması için salçadaki tuz oranı yüzde 14’ten yüzde 10’a indirilecek.

DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Temsilcisi Joao Breda, örgütün bir kişinin günde 5 gramdan fazla tuz tüketmemesine yönelik kararını hatırlatarak, her ülkenin sağlıklı nesiller için az tuz alımının sağlanması amacıyla eylem planı hazırlayacağını belirtti.

Avrupa’da tuzla ilgili girişimin İsviçre’nin liderliğinde yapıldığını dile getiren Breda, küresel bir sorun olan aşırı tuz tüketiminin, ciddi hastalık sorunları yarattığını söyledi. Avrupa ülkelerinde tuzun maksimum değerin çok üstünde kullanıldığını anlatan Breda, “Türkiye ise Avrupa’da tuzun en çok tüketildiği ülke konumunda. Bu, mutlaka kontrol altına alınmalı” dedi.

Türkiye’de ekmek tüketiminin oldukça yüksek olduğuna işaret eden Yardım, “Ekmekte de tuz oranı çok olduğundan ilk olarak biz, ekmeklerdeki tuz miktarının azaltılmasını sağladık. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ekmeklerdeki tuz oranını 1,5 grama düşürdü” dedi.

Yardım, Türkiye’de tuz oranı en yüksek olan ve sık tüketilen gıdalar arasında salçanın yer aldığını belirterek, “Ülkemizde salça kullanımı çok yüksek. İlgili Bakanlığımız, salçadaki tuz miktarını da tuzla mücadele kapsamında yüzde 14’ten yüzde 10’a indiriyor. Bunun dışında, Türkiye’de en çok tuzu kahvaltılıklardan alıyoruz. Bu nedenle, şimdi ilgili bakanlıklar, kurumlar ve sektörle özellikle peynir ve zeytindeki tuz miktarının azaltılması için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Tuz içeren gıdaların neler olduğu belirlenecek”

İsviçre Sağlık Direktörlüğü Temsilcisi Michael Beer da Avrupa Bölgesinde Tuzun Azaltılması DSÖ Tuz Eylem Planı Toplantısı’nda, bu hedefe ulaşılabilmesi için  katılımcı ülkelerde tuz kullanım oranlarının belirlenmesi yönünde karar alındığını bildirerek şunları kaydetti:

“Her ülke, tuzun azaltılması için farkındalık çalışmaları yapacak. Daha sonra her ülkede en çok tuz içeren gıdaların neler olduğu belirlenecek. İlgili Bakanlıklar ve üreticiyle hareket edilerek, bu gıdalardaki tuz miktarının düşürülmesi sağlanacak. Bir süre sonra tekrar tuz kullanım oranları incelenecek ve denetimler yapılacak ve katedilen yol, incelenecek.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Her kitle kanser değil

Memede ele gelen kitle, her kadını endişelendirir. Ancak uzmanlara göre, bu kitlelerin % 90’nından fazlası kanser olmayan fibrokistik yapı. Kadınlarda...

Kapat