Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

31 Mayıs 2013, Cuma 15:37

Türkiye, 270 bin ameliyatla dünyada 19. oldu

Türkiye 1960’ta tanıştığı estetik cerrahi operasyonlara son yıllarda erkekler daha fazla ilgi göstermeye başladı. Türkiye, 2011 yılında 270 bin ameliyatla dünyada 19’uncu sırada yer aldı.

Türkiye’de, 1960 yılından bu yana gerçekleştirilen estetik operasyonların sayısı, erkeklerin de yoğun olarak ilgi göstermesiyle her geçen yıl artıyor. Estetik ameliyat geçirenlerin yüzde 79’unu kadınlar, yüzde 21’ini ise erkekler oluşturuyor.

Bazı kaynaklardan derlediği bilgilere göre, Türkiye’de vatandaşlar, 53 yıllık geçmişi bulunan estetik ameliyatlara son yıllarda daha fazla ilgi gösteriyor. Türkiye, Uluslararası Estetik Plastik Cerrahlar Derneğinin 2011 yılı araştırmasında, yaklaşık 270 bin operasyonla dünyada 19’uncu sırada yer aldı. Estetik yaptıranların dünya ortalaması yüzde 88 kadın, yüzde 12 erkek, Türkiye ortalaması ise 79 kadın, yüzde 21 erkek olarak hesaplandı. Türk insanı en çok burun estetiğine ilgi gösteriyor. Son yıllarda bu alana ilgi duyan erkekler de kellik ve kilo sorunlarını aşmak için hekimlere müracaat ediyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emrah Arslan, estetiğin bilinen haliyle “daha düzgün” ve “daha uyumlu” bir görüntü kazanmak anlamına geldiğini ancak felsefi anlamda çok farklı içerikleri barındırdığını söyledi.

Estetik cerrahinin herkes tarafından tercih edilebilen bir ameliyat olduğunu belirten Arslan, insanların güzel ve iyi görünmek istediği için çeşitli araçlara başvurduğunu dile getirdi.

Bazı kişilerin fazla kilolarından kurtulmak, kimilerinin ise vücutlarının herhangi bir yerindeki deformasyonu ortadan kaldırmak istediğini anlatan Arslan, “Kadınlar, anne olduktan sonra, genç kızlık dönemlerindeki vücutlarına tekrar sahip olmak istiyor. Erkekler ise saçları dökülmüşse bunları geri kazanmak, kilo almışlarsa vücutlarının daha fit görünmesini istiyorlar” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Epilepsi ilaçları görme bozukluğuna neden olabilir

Avrupa İlaç Ajansı, GlaxoSmithlineKline ve Valeant tarafından geliştirilen epilepsi ilaçların hastalara sınırlı olarak verilmesi konusunda çağrıda bulundu. Avrupa İlaç Ajansı , Trobalt...

Kapat