Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Nisan 2012, Pazartesi 17:01

Türk Telekom’un “Sigara Bıraktırma Poliklinikleri”ne yoğun ilgi

Türk Telekom, toplum sağlığını önemli ölçüde etkileyen sigara alışkanlığına karşı hayata geçirilen “Dumansız Hava Sahası” uygulamasına “Sigara Bırakma Poliklinikleri” ile destek vermeyi sürdürüyor. Geçtiğimiz sene hayata geçirilen ve çalışanlarına sigarayı bırakma konusunda destek veren projeye ilgi gün geçtikçe artıyor. Polikliniklere başvuran çalışan sayısı geçen seneye oranla %33″lük bir artış göstererek 4 bine ulaşırken, bu uygulama sayesinde sigarayı bırakan çalışan sayısı da bin 300’ü buldu.

Polikliniklerden Türkiye çapındaki tüm Türk Telekom çalışanları ve aile bireyleri yararlanabiliyor. Proje, hizmet sunulan çalışan kitlesinin büyüklüğü nedeniyle dünyada ve Türkiye’de öncüler arasında yer alıyor.

Sigarayı bırakma konusunda polikliniklerden destek almak isteyen Türk Telekom çalışanları, iç portal üzerinden bulundukları ili belirtip başvuru yaparak randevu alabiliyor. Başvuruda bulunanlara “Nikotin Bağımlılık Testi” uygulanıyor. Bu testle kişinin nikotin bağımlılık derecesi belirleniyor. Ayrıca akciğer filmi, solunum fonksiyonları ile çeşitli kan testleri ile nikotinin çalışanların hayatında yol açtığı zarar ölçümlenebiliyor. Bütün bu testler ve tetkikler yapıldıktan sonra, Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen “Tütün Kontrolü ve Sigara Bırakma Tedavileri” e-kursu ve sınıf eğitimine katılan hekimler, bu çalışan için en uygun yönteme karar veriyor ve bu sayede tedavi başlıyor. Tedavilerin ücretsiz olarak yapıldığı projede, sigarayı bırakmayı başaran çalışanlar ise ödüllendiriliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Philips, 24. Ulusal Nükleer Tıp Kongresi’nde üç ürününü tanıttı

Philips kongrede, Imaging 2.0 konseptinden Ingenuity TF PET-MR, Ingenuity TF PET/BT ve dünyanın ilk ve tek FLAT detektörlü SPECT BT...

Kapat