Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Mayıs 2012, Pazartesi 16:08

Türk Eczacılığı’nın 173. yıl dönümü kutlu olsun

Bundan 173 yıl önce, “Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane” bünyesinde ilk “Eczacılık Sınıfı”nın dönemin Osmanlı Padişahı II. Mahmut tarafından 14 Mayıs’ta açılışından köken alan “Ulusal Eczacılık Günü”, 1968 yılından beridir düzenli olarak kutlanıyor.

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Afife Mat, Farmaskop’un 2009 Mayıs’ında yayımlanan 52. sayısında yer alan makalesinde, Talebe Cemiyeti Başkanı Azmi Kerman’ın önderliği ile hazırlanılan ilk “Eczacılık Günü”nün bir eczacılık festivali şeklinde kutlandığını ifade ediyor. Türk eczacılığının köklü geçmişinin bir göstergesi olan “Eczacılık Günü” her ne kadar bugün eskiden olduğu gibi bir festival havasında kutlanmıyorsa da, eczacıları ve eczacı organizasyonlarını birleştiren yapısını koruyor, mesleğe güç vermeye devam ediyor.

“Her bitkiye güvenemezsiniz, ama eczacınıza güvenebilirsiniz”

Dünya ölçeğinde değişen “sağlıklı olma” anlayışı çerçevesinde “alternatif tedavi” ya da “destekleyici tedavi” gibi farklı tedavi yöntemlerine ve bitkisel ürünlere yönelik artan bir ilginin yaşandığına dikkat çeken Türk Eczacıları Birliği (TEB), buna paralel olarak söz konusu ürünlerin kullanımına bağlı ilaç etkileşimlerinde ve rahatsızlıklarda artış gözlemlendiğini belirtiyor. Bu durumun, bitkisel ürünler konusunda hesap verilebilirliğe ilişkin kamusal talebi yükselttiğini ifade eden TEB, söz konusu ürünlerle ilgili yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi ve halkın bilinçlendirilmesi adına sağlık hizmet sunucularının üzerine daha büyük bir sorumluluk yüklendiğini ifade ediyor.

TEB, yayımladığı duyuruda, 2009 yılından itibaren belirli temalar etrafında Eczacılık Haftası olarak kutlamaya başlanan 14 Mayıs’ın odağında bu yıl “Bitkisel Ürünler”in yer alacağını belirtiyor. TEB, 14-20 Mayıs 2012 tarihleri arasında kutlanacak Eczacılık Haftası’nda, ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelmiş bulunan “Bitkisel Ürünlerin ve Gıda Takviyelerinin Kullanımı” konusunda halkı eczaneler ve diğer iletişim kanalları aracılığı ile bilgilendirmeyi hedefliyor. Duyuruda, sektörün tüm paydaşları destek vermeye davet ediliyor.

TEB tarafından yayımlanan basın duyurusuna birliğin internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Medisana’nın ödüllü mobil sağlık cihazları Avea bayilerinde

Sağlık alanındaki yenilikçi ürünleri ile tanınan Medisana'nın, Vitadock® mobil sağlık ölçümü cihazları, GSM sektöründe ilk olarak Avea İletişim Merkezleri'nde satışa...

Kapat