Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Ekim 2013, Çarşamba 09:51

Türk doktorlara Amerika’dan ödül

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü doktorlarından Doç.Dr. Özgür Öktem ve Prof. Dr. Bülent Urman’ a polikistik over sendromu ile ilgili klinik çalışmaları sebebiyle 12-17 Ekim tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletlerinin Boston şehrinde yapılacak olan Amerikan Üreme Sağlığı Cemiyetinin (American Society for Reproductive Medicine) yıllık toplantısında ödül (Corporate Member Council Award) verilecek.

Konu ile ilgili açıklama yapan Doç. Dr. Özgür Öktem; polikistik over sendromunun kadınlarda oldukça sık görülen (% 4-7) bir hormonal ve metabolik hastalık olduğunu, erkeklik hormonu olarak bilinen androjenlerin kanda artışına bağlı olarak her ay yumurtlamanın gerçekleşememesi ve adet gecikmeleri, kısırlık, kilo artışı, vücuda kıllanma, şeker, hipertansiyon ve koroner kalp hastalığı riskinde artış ile giden bir sendrom olduğunu belirtti. Ancak bu hastalığa sebep olarak yumurtalık dokusunda mı bozukluk var yoksa sistemik olarak kanda taşınan bazı faktörler sebebiyle mi yumurtalık fonksiyonlarının bozulduğu konusunun bilinmediğini vurguladı.

Dr.Öktem yaptıkları çalışmada sağlıklı yumurtalık dokusu örnekleri laboratuar şartlarında polikistik over sendromlu hastalarından elde edilen serum örnekleri ile kültüre edildiklerinde sağlıklı yumurtalık dokusunun bir süre sonunda polikistik bir yumurtalık dokusu gibi davranmaya başladığını, aynen polikistik over sendromlu hastaların yumurtalık dokusundakine benzer şekilde androjen hormonlarının yapımında artış izlendiğini ve folikül olarak bilinen içinde yumurta hücresini taşıyan içi sıvı dolu keseciklerinde daha fazla süre hayatta kalarak sayılarını koruduklarını gözlemlediklerini belirtti. Dr. Öktem bu bulguların polikistik over sendromlu hastaların kanında bulunan  bazı faktörlerin yumurtalık fonksiyonunu bozduğuna dair kanıt oluşturduğunu belirtti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye'nin en beğenilen ilaç şirketi: Novartis
“Exelon Patch” fiyata erken geçiş duyurusu

Novartis Ürünleri Kanal Yönetiminden gelen yazı ile tahmini geçerlilik tarihi 07 Ekim 2013 olan; “Exelon Patch 10 Transdermal Flaster” ve “Exelon...

Kapat