Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Temmuz 2013, Pazartesi 15:08

Türk doktor iki yeni tekniğe imza attı

Doç. Dr. Ünal Aydın, karaciğer nakillerinde nakil olamayan hastaların nakil olmasını sağlayacak bir tekniğe imza attı.  Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Ünal Aydın, karaciğer yetmezliği gelişen ancak ciğerindeki ana damarındaki tıkanıklık nedeniyle nakil listesine alınmayan hastalar için umut olacak bir ameliyat yöntemi geliştirdi.

Doktor Aydın, geliştirdiği ameliyat tekniğini 12-16 Haziran’da Avustralya’nın başkenti Sydney’de gerçekleştirilen Uluslararası Dünya Karaciğer Transplantasyon Derneği (ILTS) tarafından düzenlenen kongrede sundu.

Dünyanın birçok ülkesinden iki bine yakın bilim insanının katıldığı kongrede İzmirli doktorun yaptığı sunum ses getirdi. Habertürk’te yer alan habere göre; dünyada karaciğer nakli alanında söz sahibi bilim insanları tekniğin çok önemli bir soruna çözüm sağlayacağını belirterek, “Karaciğer nakli olamayan yüzde 15 grupta yer alan hastalar için umut vaat edici olduğu” yorumunda bulundu.

Dr. Aydın, aynı toplantıda kendisinin geliştirdiği mikrocerrahi uzmanı olmayan karaciğer nakil ekipleri tarafından kullanılabilecek ‘arter anastomoz’ tekniğini de anlattı.

HASTALARA UMUT

Geliştirdiği yöntemle karaciğer yetmezliği olan hastaların karaciğer ana damarındaki pıhtıyı çıkartmayı (trombektomi) başardıklarını anlatan Aydın, şöyle konuştu:

“Böylelikle gerçekleştirdiğimiz bu operasyonun ardından, karaciğer ana damarı tamamen tıkalı hastaların nakillerini gerçekleştirebiliyoruz. İşte bu alanda geliştirdiğimiz güvenli  tekniğini bu yıl trombektomi)12-16 Haziran’da Sydney’de yapılan Uluslararası Dünya Karaciğer Transpilatasyon Derneği (ILTS) tarafından yılda bir defa gerçekleştirilen bilimsel toplantısında sunduk.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’nin her bölgesinde KKKA tehditi var

Dokuz Eylül Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Çetin, keneler yoluyla bulaşan KKKA hastalığına, Türkiye'nin her bölgesinde yakalanma ihtimali olduğu...

Kapat