Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Haziran 2014, Pazartesi 11:24

Türk bilimadamı sağırlığı bitirdi

Türk bilim adamı Prof. Dr. Çağlar Batman, Türkiye’ye uyarladığı biyonik kulak yöntemiyle işitme kaybı yaşayanların ve doğuştan sağır çocukların sorunlarını çözdü. Academik Hospital’da görev yapan Prof. Dr. Batman, SGK’nın ödediği bu operasyonla sağırlık sorununun tarihe karıştığını söyledi. Benzer tekniklerin yurtdışında 40 bin euro civarında olduğu bilgisini paylaşan Batman, Türkiye’de ise rakamın 20 bin liraya düştüğünü belirtti. Tek kulakta yapılan operasyonla işitme kayıbının bittiğini söyleyen Batman, “Türkiye’deki ilk biyonik kulak ameliyatını gerçekleştirdim. Ardında da ilk yarı implant cihazı, yüksek frekansa bağlı işitme kaybı yaşayan 2 hastaya uyguladım” diye konuştu. 

Bu tekniğin önemli bir de sağlık turizmi yarattığını söyleyen Batman, AB ülkelerinden birçok hastanın kurumlarına gelerek ameliyat olduğunu anlattı. Yurtdışında bu ameliyatların hem pahalı olduğunu hem de çok sıra beklenildiğini söyleyen Batman, “Konuşmayı öğrenmiş biri bizim tekniğimizle yeniden duyabiliyor” dedi. 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktor olmanın maliyeti 500 bin TL

204-2015 eğitim öğretim yılı için belirlenen fiyatlara göre doktor olmak 500, mimar ve mühendis olmak ise 300 bin lirayı buluyor....

Kapat