Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

8 Ekim 2013, Salı 10:06

Türk araştırmacılar, insan beynine odaklanacak

Devlet Türk bilimadamlarına beyin araştırmaları için destek verecek. ‘Beyin sinyallerinin kod çözümleri’, ‘çok ölçekli beyin devreleri’ araştırılmayı bekliyor.

TÜRK araştırmacılar, insan beynine odaklanacak; TÜBİTAK projelere destek sağlayacak. Projeyle, insan beyninin yetenek ve fonksiyonlarının daha iyi anlaşılması ve hastalıkların tedavisi yolunda yeni teknolojik sistemlerin geliştirilmesi hedefleniyor. Akşam’da yer alan habere göre; karar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantılarında alınmıştı. Çağrı yapan TÜBİTAK başvuruları almaya başladı. ‘Beynin farklı bölgelerinin entegrasyonu’, ‘hastalık haritalarının çıkarılması’, ‘kök hücre çalışmaları’, ‘çok ölçekli beyin devreleri’, ‘beyin sinyallerinin kod çözümleri’, verilen başlıklar arasında yer aldı. İlk aşama başvurularında son tarih 6 Aralık 2013, ikinci aşamada ise 21 Şubat 2014.

2.5 MİLYON LİRALIK DESTEK

Destek miktarı küçük ölçekli projelerde 500 bin liraya kadar çıkabilecek. Orta ölçekli projelerde 500 bin ile 1 milyon lira aralığında destek olacak. Büyük ölçekli projelerde ise 2.5 milyon liraya kadar yükseltilecek. Burs, proje teşvik ikramiyesi, yurt dışı araştırma giderleri bu rakama dâhil değil. Proje yürütücüleri için aylık 2 bin lira, yöneticileri için de 2500 lira aylık ücret verilecek. Küçük ölçekli projelere en fazla 24 ay, orta ve büyük ölçeklilere 36 ay destek sağlanacak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Nobel Tıp Ödülü hücre araştırmalarına verildi

Nobel Tıp Ödülü, Amerikalı James E. Rothman, Randy W. Schekman ile Alman Thomas C. Südhof'a verildi. İnsan hücrelerindeki temel taşıma...

Kapat