Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Ocak 2014, Pazartesi 15:04

TR4 isimli ilaç kanser tümörlerini yok etmeyi başardı

İngiltere’de bilim insanları, kanser tümörlerin büyümesini ve tedaviden sonra yeniden ortaya çıkmalarına neden olan “kanser kök hücrelerini” yeni bir ilaçla yok etmeyi başardıklarını açıkladı. Trojantec adlı araştırma şirketinden bilim insanları, ürettikleri TR4 isimli yeni ilacın farelere yerleştirilmiş insan kanser tümörlerini kısa sürede tamamen yok etmeyi başardığını söyledi.

İlacı geliştiren ekibin başında bulunan Trojantec yöneticisi Profesör Agamemnon Epenetos, şu açıklamayı yaptı:  “İnsanlara ait meme, bağırsak ve yumurtalık kanseri hücrelerini farelere yerleştirdik. Tedavi yöntemi uygulandığında bu agresif tümörlerin ve tümörlere neden olan kök hücrelerin birkaç gün içinde tamamen ortadan kaybolduğuna şahit olduk. Kök hücreler kanserin kraliçe arıları ve onları yok etmek gerçekten çok zor. Bu hücrelerin öldürülmesi kanser tedavisinin bulunmasında önemli bir adım.”

DETAYLAR ŞUBATTA

Hürriyet’te yer ala habere göre; Araştırmacılar TR4 ile ilgili elde edilen sonuçların detaylı olarak gelecek ay Kanada’nın Banff şehrinde gerçekleştirilecek bir kanser konferansında açıklanacağını söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İnsandan elde edilen dokular ruhsatlandırılacak

Kemik tozu, yama yapılmak için kullanılan işlenmiş deri parçaları gibi insandan elde edilen doku ve hücreler de tıpkı ilaçlar gibi...

Kapat