Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Eylül 2011, Pazartesi 16:49

TPD, Milliyet yazarı Metin Münir’in yazı dizisine yönelik bir basın açıklaması yayınladı

Türkiye Psikiyatri Derneği’nin (TPD) basın açıklamasında, Milliyet Gazetesi yazarlarından Metin Münir’in psikiyatrik hastalıklar ve tedavileri konusunda sürdürdüğü yazı dizisinde kaleme aldığı ifadelerin hem hasta ve yakınları hem de psikiyatri uzmanları tarafından üzüntü ve şaşkınlıkla karşılandığı, psikiyatri meslek topluluğunda ise büyük tepki yarattığı dile getirildi. TPD’nin basın açıklamasında;

“Sayın Metin Münir’in bilgi ve beceri sahibi olmadığı konularda kulaktan dolma ve kaynağı bilim dışı bilgilerle, düşüncelerini ifade etmenin ötesinde, bilimsel çarpıtmalarla dolu, önyargılarla bezeli, hem hekim hem de hasta düşmanı bir tutumla kaleme aldığı yazılar son derece üzücüdür. Metin Münir psikiyatri bilim dalını sığ bir şekilde ve çarpıtarak tanımlamış, ‘olmayan hastalıkların iyi geldiği tartışmalı ilaçlarla tedavi etme mesleğidir’ biçiminde ifadeler kullanarak çağın gelişmeleri ile ilgili cahilliğini sergilemiştir. Ruhsal hastalıkların ortaya çıkmasına ilişkin çağın en ileri bilimsel gelişmelerinden sayılan sinir dokusunun kimyasal mekanizmaları için yanlış bilgi verilerek ‘kanıtlanmamıştır’ denmektedir. İlaçla tedaviler konusunda genelleme yaparak ‘ağır yan etkileri olduğu’ ve ‘etkili olup olmadıkları tartışmalı’ şeklinde bilim karşıtı iddialarda bulunmaktadır. ‘Ruhsal hastalıkların büyük bölümü uydurmadır’ diyerek yüzlerce yıllık tarihe ve bilimsel çalışma birikimi olan bir bilim dünyasına meslek grubuna ve yardım arayışında olan milyonlarca insanın sağlığına ve sağlıklı yaşama umuduna saygısızlık etmiştir Adını açıkça anarak doğrudan meslek grubumuza bilimsel temelleri olmayan bir takım iddialarla ithamda bulunmak ve kendisine gelen bilginin doğruluğunu, bilimselliğini ve geçerliğini tartışmadan, araştırmadan yazı yazmak gazetecilik sorumluluğu ile bağdaşmamaktadır.”

ifadelerine yer verildi.

TPD’nin basın açıklamasında ayrıca, gazetecilik üslubuna yakışmayan bir alaycılıkla yorum yapdığı belirtilen Münir Metin’in, ruhsal hastalıkları uydurma ilan ederek 200 yıllık psikiyatri tarihini eliyle ittiği, psikiyatrinin gelişimine katkı veren tüm bilim insanlarının emeklerini yok saydığı, ruhsal hastalıklardan dolayı büyük acı çeken ve tedavi gören insanların acılarını küçümsediğine dikkat çekildi.

Açıklamada;

“Yazı kapsamında yer alan ifadeler ruhsal sorunları nedeniyle tedavi görmekte olan tüm bireyleri yanıltarak, korku yaratarak, hekimlerine ve sağlık sistemine olan güvenlerini sarsarak fiziksel ve ruhsal açıdan zarar vermekte ve örselemektedir. Bağımlılık potansiyeli bulunan ve hekimlerin belirli ilkeler ve kurallar çerçevesinde, hastalarını bilgilendirerek ve düzenli izleyerek kullandıkları ilaçlardan söz ederken ‘kokain benzeri ilaçlar veriliyor’ ya da ‘çocuklara verilen tedavilerle onları zehirliyorlar’ gibi ifadelerde bilim ve etik dışı bir yaklaşım sergilemenin ötesinde yanıltıcı korkutucu ifadelerle hastalara zarar vermektedir.”

sözleri ile yazar Münir’in yaklaşımının tehlikelerine vurgu yapıldı.

Bu yazılanların vicdani, etik ve hukuksal sorumluluğunun yazarı kadar yazarın yer aldığı Milliyet Gazetesine de ait olduğunun belirtildiği açıklamada, TPD’nin Metin Münir ve Milliyet Gazetesini kınadığı ifade edildi. TPD açıklaması ile Milliyet Gazetesini bu yanlışı onurlu ve çağdaş gazetecilik sorumluluğu ile en kısa zamanda düzeltmeye çağırdı ve konu ile ilgili gerekli hukuksal girişimlerde bulunmaktan kaçınmayacağını bildirdi.

TPD’nin basın açıklamasının tam metnine derneğin resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kronik hastalıkların maliyeti 2030 yılı itibari ile 47 trilyon doları aşacak

WEF'in araştırmasına göre önümüzdeki 20 yıl içinde kanser, diyabet ve kardiyovasküler rahatsızlıklar gibi kronik hastalıkların küresel ekonomiye etkisi 47 trilyon...

Kapat