Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Eylül 2013, Pazartesi 10:24

Tomografi ve MR’a yeni standart geliyor

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, Türkiye genelindeki MR, tomografi ve mamografi çekimlerinin uygunluğunu inceleyen araştırmada elde edilen verilerin ilgili bilim kurulları ve branş uzmanlarınca değerlendirildiğini söyledi.

Bilim kurullarının görüşleri sonrasında yapılacak değerlendirmenin ardından yeni bir eylem planının ortaya konulacağı bilgisini veren Şencan, “Eylem planında standartları değiştireceğiz. Gerekirse standart bulunmayan ya da mevcut standrtlardan çok uzaklaşmış olanlara hem bilgilendirme hem de arkasından idari ve gerektiğinde maddi yaptırım olacak” dedi.

Eylem planı sonrasında, MR, tomografi ve mamografi gibi görüntüleme tetkiklerinde, yeni kriterlerin istenmesinin söz konusu olabileceğini aktaran Şencan, “Artık, hekim zorunlu bölgeleri doldurmadan tetkik isteyemeyecek. Gerekçe, tanı, belirti ile bulgular ve hasta öyküsüne ilişkin detaylar belirtilmeden, tetkik istemi kabul edilmeyecek” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türk doktordan diyabet tedavisinde önemli buluş

Harvard Üniversitesi Joslin Diyabet Merkezi araştırmacıları,diyabet hastalarına yönelik önemli bir buluş tespit etti. Harvard Üniversitesi Joslin Diyabet Merkezi araştırmacıları, Tip...

Kapat