Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Ekim 2013, Salı 11:41

Tıp öğrencileri için kadavra ithaline izin çıkıyor

Tıp eğitimi için büyük önem taşıyan ancak bulunmasında sıkıntı çekilen kadavra ithaline izin çıkıyor.

Yurtiçinden gerekli kadavra bağışının gelmemesi nedeniyle maket üzerinde eğitim gören tıp öğrencileri Meclis Genel Kurulu’nda bugün ele alınmaya başlanacak Torba Kanun yasalaştığında gerçek organlar üzerinde eğitim imkanına kavuşacak. Kadavra gibi, kadavra parçasına da ithalat imkanı sağlanacak. Tam Gün Yasası’nın yeni halinin de yer alacağı Torba Yasa Tasarısı’nın önemine işaret eden doktor kökenli AK Parti Manisa Milletvekili ve Meclis Sağlık Komisyonu Üyesi Muzaffer Yurttaş, bu sayede organ nakillerinin altyapısının da kolaylaşacağını savundu. Organ Nakli Koordinatörleri Derneği’nin verileri,  2005’te yüzde 75 olan kadavradan organ bağışının, 2012’de yüzde 23’e kadar gerilediğini gösteriyor. Avrupa’da ise bu oran yüzde 85’i buluyor.

”GÜNAH” ETKİLİYOR

Kadavra bağışındaki düşüklükte en önemli engel olarak “dini nedenler”in gösterilmesi dikkat çekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geçmişteki organ nakline vize niteliğindeki açıklamalarına karşın, vatandaşların kadavra bağışına sıcak bakmadıkları kaydediliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İngiliz doktorlar “bir yıl içinde ölecek hastalar” listesi hazırladı

İngiltere'de doktorların, "bir yıl içinde ölecek hastalar" listesi hazırladığı ve bu listeye koydukları her hasta için 50 sterlin prim aldıklarını...

Kapat