Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

29 Nisan 2014, Salı 14:31

Tıp dünyasının çınarı klonlandı

2500 yıl önce Hipokrat’ın altında ders verdiği çınarın soyu, ‘klonlanma’ yoluyla yaşatılacak. ABD’li uzmanlar Kos Adası’ndaki çınarın soyundan gelen çınarı, tamamen kuruduktan 11 yıl sonra klonlamayı başardı.

Tıp dünyasının efsane çınarı, yeniden hayata döndü. BBC Türkçe’nin haberine göre ‘Hipokrat Ağacı’ klonlandı. Haberde şöyle denildi: 
“Tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat’ın öğrencilerine Kos adasında bir çınar ağacının altında ders verdiğine inanılır. 2500 yıl sonra Amerikalı uzmanlar ilk kez bu ağaçla aynı soydan geldiğine inanılan bir çınar ağacının DNA kodunu çıkardı. Asıl ağaç yüzyıllar önce ortadan kalkmış olmakla birlikte Yunanlılar, aynı noktada aynı soydan bir ağacın yetiştiğine inanıyor.
500 yaşındaki bu çınarın dalları dünyadaki tıp enstitülerine hediye olarak sunulmuştu. Bunlardan biri, 1962’de Washington ’daki Ulusal Tıp Kütüphanesi’nin açılışında dikilmişti. DNA kodu bu ağaçtan alınan örnekten çıkarıldı.
Yeryüzündeki bütün türlerin DNA kodlarının veri tabanını oluşturmayı hedefleyen Yaşam Projesi DNA Kodu çalışması kapsamında 200 bin kod çıkarıldı. Böylece yüzlerce yıl sonra bile bir türün kökenine gönderme yapmak mümkün olabiliyor. İşte Hipokrat Ağacı da çınar ağacının ilk DNA koduna kaynaklık etti.”

2003’TE TAMAMEN KURUMUŞTU

1990’da peyzaj mimarı Lynn Mueller, kütüphane açılışında dikilen ağacın sağlığının bozulduğunu tespit etti. 2003’te ise ağaç neredeyse tamamen kurumuştu. Mueller, ağacı klonlamanın yöntemlerini bulmaya çalıştı. Ülke çapında fidanlıklara ağacın fideleri verildi, fakat sonuç alınamadı. Sonunda Michigan’daki Antik Ağaç Arşivi adlı kuruluşa bağlı uzmanlar ağacın birçok klonunu üretmeyi başardı. Geçen yıl Ulusal Tıp Kütüphanesi önündeki ağaç kurudu. Geçen hafta ise klon fidelerden biri aynı yere dikildi. Uzmanlar, DNA kodunun çıkarılmış olmasının bu çınarın belli bir türe ait olduğu bilgisinden başka bilgi vermediğini ifade ediyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
MSD Actavis işbirliği

Actavis’in üst ve alt solunum yolları enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan Bioment adlı antibiyotiğinin pazarlaması, MSD Türkiye tarafından yapılacak. Reçeteli ilaçlar, aşılar,...

Kapat